Opublikowano:: czw, Maj 21st, 2015

Sportowa przypadłość. Jak leczyć staw skokowy?

Wiosna na dobre zagościła w naszym życiu, wprowadzając nas w pozytywny nastrój, motywując do działania. To idealny czas na wzmożoną aktywność fizyczną. Zaczynamy powoli opuszczać kanapy, odkładamy pilot od telewizora, zmieniamy dietę na wiosenną. Raz na zawsze chcemy uwolnić się od zimy, więc wyruszamy w drogę. Niestety nie zawsze mamy pewność, na jakie podłoże natkniemy się w parku czy w lesie. Takie ryzyko czasem jest nieopłacalne, szczególnie, kiedy preferujemy bieganie późnym wieczorem lub w nocy. Cisza, spokój, relaks, ale także… ryzyko kontuzji.

7988911228_06da602d6a_zNajczęściej w takiej sytuacji dochodzi do urazu stawu skokowego, który jest stabilizowany przez taśmy z tkanki łącznej (tzw. wiązadła), które odpowiadają za spinanie poszczególnych kości. Nie można także zapomnieć o mięśniach, które wspomagają stabilizację, a otaczają staw skokowy i łączą się z kośćmi dzięki ścięgnom.

Jeśli dochodzi do urazu stawu skokowego, to najczęściej dotyczy to wiązadeł po stronie bocznej stawu skokowego, bardzo rzadko występują dolegliwości związane z wiązadłem trójgraniastym czy więzozrostem piszczelowo-strzałkowym. Bardzo ciężko od razu po upadku ocenić, z jak poważną kontuzją mamy do czynienia, dlatego bezzwłocznie należy udać się do szpitala, aby lekarz mógł np. wykluczyć złamanie w okolicach stawu skokowego.

5606485317_9156c11c58_zW przypadku skręcenia stawu skokowego bardzo ważna jest tzw. procedura PRICE, od pierwszych liter angielskich słów, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają kolejno: zabezpieczenie, odpoczynek, lód, ucisk, uniesienie kończyny do góry. Można również zastosować jej nowszą modyfikację POLICE, w której odpoczynek zastępowany jest przez optymalne obciążenie. Ma to na celu zmniejszenie bólu oraz obrzęku. W pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć uszkodzone struktury. Bardzo ważne są pierwsze dni po feralnym wypadku, w których należy przede wszystkim wstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W skrajnych przypadkach potrzebne będzie zastosowanie kul ortopedycznych. Dopiero po tym okresie można zacząć rehabilitację. W pourazowym działaniu nie można pominąć także lodu, który trzeba użyć błyskawicznie po zdarzeniu. Do tego celu można użyć standardowego lodu, ale także polecamy skorzystać ze specjalnego Icesprayu, nie zapominając o zachowaniu odpowiedniej odległości, żeby nie sparzyć skóry. Jeśli nie mamy pod ręką lodu, wtedy można włożyć kontuzjowaną stopę pod bardzo zimną wodę na kilkanaście minut. Okłady z lodu wskazane są jeszcze przez 2 dni, nawet 4 razy dziennie przez około 20 minut. Ma to pomóc zmniejszyć obrzęk, złagodzić ból, pobudzić krążenie krwi, a także zmniejszyć krwiaki (jeśli takowe wystąpią).

Jeśli odpowiednio schłodzimy kontuzjowane miejsce, wtedy należy właściwie ucisnąć poprzez wykorzystanie bandażu elastycznego. Trzeba pamiętać, aby bandaż był wygodny i nie powodował odcięcia krążenia w stopie oraz kostce. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko zniwelujemy nieco obrzęk i krwiaki, ale także zmniejszymy ruchomość stawu, aby uraz się nie pogłębiał. Ostatnim elementem PRICE jest trzymanie nogi powyżej serca, aby obrzęk cały czas ulegał zmniejszeniu. Musimy podnieść stopę najwyżej, jak to jest możliwe.

Jeśli nasza rehabilitacja będzie przebiegała bez problemów, wtedy możemy powoli zacząć myśleć o powrocie do czynnego uprawiania sportu. Jednak każdorazowo należy pamiętać o ćwiczeniach rozgrzewających przed każdym wysiłkiem, a także zachowaniu ostrożności, zwłaszcza, jeśli chodzimy po nierównej powierzchni. Na początku najlepiej zupełnie jej unikać.

Jeśli uraz był nieco poważniejszy, wtedy konieczne będzie zastosowanie ortezy stawu skokowego, która pomoże nam powrócić do dyspozycji sprzed kontuzji. Musi ona być wygodna, nie może być wykonana z łamliwego materiału. Elastyczność to podstawa, jednak zwróćmy uwagę, aby orteza hamowała odpowiednio zakres urazowy. Z drugiej jednak strony nie może ograniczać ruchów w stawie, abyśmy mogli stopniowo dochodzić do formy. Staw musi powoli oswajać się z coraz większym wysiłkiem i nie może być uzależniony jedynie od stabilizatora. Największą zaletą ortez jest fakt, że potrafią skutecznie zastąpić gips, a także zapewniają właściwą higienę kontuzjowanego miejsca.
Orteza jest niezwykle przydatnym narzędziem w walce o powrót do pełnej sprawności, dodatkowo przyspiesza proces rehabilitacji, odciążając mięśnie, wiązadła i stawy. Bez obaw możemy je stosować, gdyż są wykonane z nowoczesnych materiałów, które gwarantują odpowiedni przepływ powietrza, odprowadzając wilgoć. Są trzy rodzaje ortez: sztywne, półelastyczne, elastyczne. Pierwsza z wymienionych grup wytwarzana jest zazwyczaj z włókna szklanego lub węglowego, natomiast bardziej elastyczne ortezy produkowane są z dzianiny lub neoprenu.

croppedJeśli konieczny jest zabieg operacyjny, wtedy bardzo często stosuje się ortezę stabilizującą pneumatyczno-żelową, która jest w stanie zaradzić niestabilności stawu skokowego i skutecznie chroni stawy, jeśli zdecydujemy się na stopniowy powrót do czynności sportowych czy zawodowych. Jest także wykorzystywana jako zabezpieczenie przy skręceniach oraz zwichnięciach. Warto zwrócić uwagę na jej wewnętrzną część, która składa się z dwóch elementów. Górny jest wypełniony powietrzem, natomiast dolny żelem. Mamy również możliwość ogrzewania oraz schładzania. Widoczna na zdjęciu orteza wyposażona jest w taśmę podeszwową, której długość można bez problemu regulować, dzięki czemu można ją dopasować do stopy i swobodnie wykonywać ruch zgięcia grzbietowego oraz podeszwowego.

cropped (1)Innym typem jest orteza tzw. typu otwartego wykonana z dzianiny dystansowej, która wyróżnia się sporą przepuszczalnością wilgoci oraz powietrza. Przy produkcji tego typu ortezy zadbano o ochronę przed otarciami, a także zwiększenie komfortu. W tym celu stworzono tzw. „strefy komfortu”. Dzięki zamontowaniu elastycznej taśmy można regulować siłę stabilizacji oraz ustawienie stopy w zgięciu grzbietowym. Orteza Afo-Soft ma głównie za zadanie wspomaganie doleczania i rehabilitacji poprzez odpowiednie ustawienie stopy.

W przypadku kontuzji wiązadeł czy podwichnięć stawowych polecamy ortezę „Form Fit”, która dodatkowo odpowiada za stabilizację przy tzw. „stopie opadającej”. Jest ona wykonana z trójwarstwowej oddychającej tkaniny. Została specjalnie wzmocniona dzięki specjalnie wyprofilowanym fiszbinom, które gwarantują unieruchomienie stawu skokowego. Inaczecropped (2)j niż w poprzednich modelach, tutaj zastosowano sznurowanie, które wpływa na lepsza dopasowanie do kształtu stopy.
Zazwyczaj leczenie trwa od 2 tygodni w lekkich skręceniach, do ponad 3 miesięcy w ciężkich przypadkach. Jednak trzeba nadmienić, że utrzymująca się przez dłuższy czas niestabilność stawu skokowego pomimo właściwego leczenia zachowawczego, niekiedy wymaga leczenia operacyjnego. Każdy przypadek jest indywidualny i nie ma jednej uniwersalnej recepty na dolegliwości związane ze stawem skokowym, więc wizyta u specjalisty będzie w takiej sytuacji nieunikniona.

Pozdrawiamy, Mdh.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.