Opublikowano:: pon, Cze 29th, 2015

Sport a kontuzje

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że profesjonalne uprawianie sportu oprócz ogromnej satysfakcji z wygranej ma też swoje ujemne strony. I oby te minusy nie przesłoniły nam plusów ;) Ból, porażki, ogromne oczekiwania wobec siebie, presja czasu i otoczenia, kontuzje. To właśnie temat urazów chcielibyśmy dzisiaj omówić, udowadniając, jak ważny w szybkim powrocie do zdrowia jest odpowiednio dobrany sprzęt medyczny w postaci różnego rodzaju pomocy: ortez, stabilizatorów czy opasek. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić profesjonalny sport bez fachowego zespołu sprawującego pieczę nad fizyczną i psychiczną formą zawodnika. Psychologowie, fizjoterapeuci, lekarze, masażyści na co dzień dbają o zdrowie i dobre samopoczucie sportowców. Nie może być inaczej, skoro w grę wchodzi ogromna presja wyniku, duże oczekiwania ze strony kibiców, sponsorów czy trenerów.

Trzeba jednak przyznać, że sportowcy bardzo niechętnie sięgają po medyczne pomoce, zwłaszcza na boisku, nie chcąc okazać słabości przed przeciwnikiem, który może skrzętnie wykorzystać ich lekką niedyspozycję. Jednak zapominają, że w ten sposób opóźniają swój powrót do pełnej sprawności i narażają się na pogłębienie kontuzji. Granica między maksymalną wydolnością organizmu a kontuzją jest bardzo cienka. Doświadczeni sportowcy doskonale znają swoje ciało i wiedzą, w którym momencie należy powiedzieć „stop”. Jednak wola walki i ambicja często nie pozwalają im tego zrobić. Kolejnym błędem jest nieodpowiednia rozgrzewka przed treningiem czy meczem.

DRQF0GSportowcy po urazie za wszelką cenę chcą wrócić do uprawiania swojego zawodu, nie chcą opuścić zbyt wielu treningów, aby nie stracić formy. Im dłuższa będzie rehabilitacja, tym dłużej zajmie powrót do sportu (choć również tym lepiej zaleczony zostanie uraz). W tym momencie z pomocą przychodzą różnego rodzaje ortezy stawowe, np. stawu łokciowego (na zdjęciu), skokowego czy nadgarstkowego. Często zdarza się, że uraz, którego doświadcza sportowiec nie jest związany z jego „podstawową” dyscypliną. Niestety nadal niektórzy sportowcy podczas rozgrzewki bagatelizują wybrane partie ciała i zdarza im się zapomnieć o nich na, a także poza boiskiem. Wiele lat temu Wojciech Szczęsny złamał obie ręce podczas wizyty na… siłowni. Podobnego urazu doznał inny bramkarz David Seaman, który złamał kończynę górną podczas sięgania po pilot od telewizora, natomiast tenisistka Serena Williams musiała stracić 3 miesiące na rehabilitację stopy, po tym, jak w jednej z restauracji nadepnęła na rozbita szklankę. Takich kontuzji nie sposób jest przewidzieć.

W wielu sytuacjach niezbędne jest zewnętrzne zabezpieczenie kontuzjowanego stawu i tu na arenę wkracza orteza („Orthosis” – z greckiego „utrzymany w pionie, sztywny, wyprostowany”). Taki sprzęt pomaga w stabilizacji, a także odciąża chore miejsce kompresując tkanki miękkie, dając mu więcej czasu na powrót do pełnej ruchomości, elastyczności. Umożliwia ona zachowanie kluczowej sztywność struktur, chroniąc przed bólem, jednocześnie zachowując swobodę ruchów bez obawy przed kolejną kontuzją. Zdarza się, że dzięki ortezie staw jest utrzymywany w jednej, stałej pozycji, czasem zastępując gips. Blokadę w specjalnych zegarach regulujących kąt zgięcia i wyprostu kończyny możemy ustawić pod wieloma kątami, zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty. Bezpośrednio po urazie, czy zabiegu operacyjnym z pomocą przychodzą nam ortezy dodatkowo wyposażone w specjalną wkładkę, w której można umieścić opatrunek przeciwzapalny, co ma wpływ na zmniejszenie obrzęku.

Daniel_OrtonNiektórzy sportowcy, bardziej narażeni na kontuzje, używają stabilizatorów czy ortez jako zabezpieczenie, szczególnie, jeśli uprawiają bardziej kontuzjogenną dyscyplinę sportu. O ile w przypadku profesjonalistów, mają oni cały sztab medyczny, który doradzi im, na który model się zdecydować, to niestety amatorzy bardzo często kupują sprzęt nieodpowiedni dla danego urazu i narażają swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Przy wyborze częściej kierują się ceną i niestety nierzadko brakuje im odpowiedniej wiedzy z zakresu zaopatrzenia ortopedycznego.

Orteza zastosowana profilaktycznie ma przede wszystkim gwarantować wysoki poziom stabilizacji, w sposób wybiórczy, czyli chronić ten ruch, który może być urazogenny, jednocześnie nie ograniczając innych. Kolejna bardzo istotna kwestia to wygoda noszenia takiego zaopatrzenia. Orteza musi być idealnie dopasowana do kontuzjowanej części ciała. Nie może powodować otarć, wylewów podskórnych ani bolesności stawu, który ochrania. Kiedy mamy do czynienia ze sportem na profesjonalnym poziomie, każdy detal może mieć znaczenie. Ale nawet uprawiając go rekreacyjnie powinniśmy zwrócić baczną uwagę na jakość wykonania sprzętu, wygodę użytkowania no i oczywiście na jakość jej działania. Stabilizatory powinny być przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Zanim zdecydujemy się na noszenie ortezy, powinniśmy skonsultować to z lekarzem specjalistą, który na podstawie diagnostycznych badań (np. RTG czy USG) oceni, czy stabilizacja jest potrzebna oraz ewentualnie doradzi, na jaki model się zdecydować.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl