Opublikowano:: pon, Paź 26th, 2015

Śpiwór, jak wybrać odpowiedni?

Decydując się na jesienny czy zimowy wyjazd pod namiot, musimy zadbać o każdy szczegół. O ile w przypadku letnich wyjazdów nie ma większego problemu z doborem lekkiego i wygodnego śpiwora, to zimą sprawa się komplikuje. W końcu nikt z nas nie chce obudzić się z soplem na nosie! Jak zatem wybrać odpowiedni śpiwór?

Najczęściej chyba używanym rodzajem śpiwora jest mumia. Charakteryzuje się wysoko wszytym zamkiem, tak że śpiąca osoba może zapiąć się pod samą szyję. Dodatkowo, śpiwór wyposażony jest w kaptur, który dopasowany jest do kształtu głowy. Mumia zapewnia komfort i minimalizuje utratę ciepła.

Na rynku spotykamy również śpiwory typu koperta/kołdra. To modele zazwyczaj prostokątne, które po całkowitym rozpięciu mogą pełnić funkcję kołdry. Przez to, że koperty mają często znacznie gorsze parametry aniżeli mumie (inne przeznaczenie produktu), nadają się do spania w miejscach mniej wymagających – schroniska, przyczepy kempingowe czy w ostateczności auto. Jako że nie posiadają kaptura, głowa wymaga np. założenia czapki.

Bivouac2Śpiwór powinien chronić nasze ciało przed wyziębieniem, a przy tym być jak najlżejszy i najmniejszy po złożeniu, dlatego do jego wytworzenia najczęściej wykorzystuje się materiały syntetyczne – nylon czy poliester. Dzięki temu staje się on również odporny na zabrudzenia. Ponadto materiały syntetyczne są dość łatwe do wysuszenia. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki wzmacniania poprzez użycie mocniejszych włókien, staje się również wytrzymalszy. Wnętrze śpiwora to najczęściej nylon. Dzięki temu jest lekki i mniej podatny na brud, w przeciwieństwie do rozwiązań bawełnianych. Dziś wykorzystuje się również mieszanki wiskozy lub nylonu z bawełną.

Pamiętajmy również o wypełnieniu. Obecnie stosuje się wypełniacze puchowe i syntetyczne. Pierwsze to oczywiście naturalny puch kaczy lub gęsi. Jak do tej pory rozwiązanie sprawdza się bezbłędnie. Zastosowanie puchu gwarantuje izolacje i jednocześnie optymalną wagę. Nawet w przypadku syntetyków nie ma mowy o tym, aby były lżejsze przy zachowaniu tych samych wartości izolacyjnych. To właśnie dlatego śpiwory puchowe wykorzystywane są podczas wypraw na najwyższe szczyty świata czy w czasie ekspedycji polarnych. Niestety, ale puch nie jest odporny na wilgoć, przez co w przypadku zmoczenia zbija się i traci swoje właściwości izolacyjne. Jednak przy odpowiednim dbaniu i konserwacji takie śpiwory mogą służyć przez lata. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach będzie używany. W miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużym współczynnikiem wilgoci najlepiej zastosować śpiwory z wypełnieniem syntetycznym.

Podczas wyboru śpiwora musimy określić, w jakiej temperaturze mamy zamiar nocować. W tym celu stworzono trzy obszary termiczne: komfortu, dolnej granicy i ekstremalny. Pierwszy jest przedziałem temperatury, w którym każdy z nas spędzi noc w komfortowych warunkach. Drugi to obszar, w którym typowy mężczyzna prześpi całą noc – w pozycji skulonej i przy normalnym stopniu zmęczenia. Z kolei ostatni rodzaj, to granica wytrzymałości człowieka. Jest to zakres temperatury, w której przeciętny mężczyzna będzie w stanie przeżyć noc. Warunki te są jednak tak ekstremalne, że nie ma mowy o śnie. Natomiast w przypadku przeciętnej kobiety, w obszarze ekstremalnym po kilku godzinach występuje hipotermia.

Aby ułatwić wybór, śpiwory dzieli się na letnie/schroniskowe, zimowe i trzysezonowe. Pierwsze to śpiwory, które posiadają małą ilość materiału ocieplającego, a temperatura komfortu wynosi ok. 15 stopni C. Modele trzysezonowe wykorzystuje się praktycznie przez cały rok – nie nadają się do użytku tylko w mroźną zimę. Wszystko za sprawą tego, że ich granica komfortu wynosi około -5 stopni C. W tym wypadku mamy do czynienia ze śpiworami typu mumia – gdyż podczas porannych przymrozków ważna jest izolacja ciepła uchodzącego przez głowę. Zimowe, wykorzystywane są w momencie, gdy komfortowy sen należy zapewnić przy temperaturze od –10 do –20 stopni C. Taką izolację zapewnia budowa dwuwarstwowa. Przy takich warunkach lepszym rozwiązaniem będą śpiwory puchowe – ważą prawie 2 razy mniej niż syntetyczne.

Producenci pomyśleli również o innych użytkownikach. Dlatego na rynku znajdziemy śpiwory ekspedycyjne, które zapewniają komfort przy temperaturze -40 stopni C w ekstremalnych przypadkach. Istnieją również specjalne śpiwory dla kobiet. Wszystko po to, aby zapewnić większy komfort użytkowania. Są one mniejsze i węższe tak, aby były lepiej dopasowane do kobiecej budowy ciała. Dodatkowo producenci ocieplają je w okolicach stóp i klatki piersiowej.

Jak widać, przed zakupem należy dokładnie określić swoje potrzeby. Śpiwór, podobnie jak namiot czy hamak, ma zapewniać komfort. Dlatego podczas wyboru dopasuj go najlepiej jak to możliwe. Wtedy żadne zmiany pogody Cię nie zaskoczą.

Pozdrawiamy, TierOne.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.