Opublikowano:: czw, Gru 3rd, 2015

Ślusarz – fachowiec od pracy z metalem

Ręczna i mechaniczna obróbka metalu – oto skrótowa charakterystyka pracy ślusarza. Dzięki obróbce metali na zimno możliwe jest wykonywanie różnorodnych metalowych przedmiotów: okuć budowlanych, zamków czy kluczy. W zależności od wykonywanych prac, ślusarze specjalizują się w różnych dziedzinach, jak ślusarz samochodowy czy wyrobów artystycznych. Co jeszcze warto wiedzieć o zawodzie ślusarza i warunkach jego pracy?

warsztat_bolechowo_10_13.jpgTypowo budową trwałych i solidnych konstrukcji zajmuje się ślusarz konstrukcji stalowych. Dokonuje on cięcia i kształtowania prętów, płaskowników i kształtowników stalowych oraz łączenia otrzymanych elementów w poprzez nitowanie i spawanie. Wspomniany ślusarz samochodowy zajmuje się z kolei demontażem zespołów maszyn lub urządzeń na podzespoły (a następnie pojedyncze elementy i części) w celu ich naprawy i konserwacji. O sprawność techniczną zamków, zasuw, zawiasów, instalacji wodnokanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych i gazowych dba natomiast ślusarz urządzeń komunalnych. Ślusarz zajmuje się także sprzętem domowym, co może zaskakiwać.

Jak wygląda stanowisko pracy ślusarza? W jego centrum znajduje się z pewnością stół warsztatowy wraz z imadłem oraz wiertarką stołową. Imadło służy mu do podtrzymywania przedmiotów podczas wykonywania na nich różnorodnych operacji, takich jak nadawanie metalowemu przedmiotowi pożądanych kształtów, wymiarów oraz poprawianie obrobionych wcześniej mechanicznie powierzchni.

Stanowisko pracy ślusarza wyposażone jest także w szereg innych urządzeń i narzędzi. Są to młotki, pilniki, piłki, nożyce, skrobaki i wkrętaki. Spośród narzędzi pomiarowych wymienić można przymiar kreskowy, suwmiarkę uniwersalną, liniał krawędziowy, głębokościomierz i mikromierz. Narzędzia treserskie ślusarza to z kolei rysik, suwmiarka, cyrkle czy punktak. Wszystkie wymienione sprzęty potrzebne są mu do obróbki ręcznej materiału. stolwarsztatowy2_classic.jpgObróbka mechaniczna natomiast wymaga użycia elektronarzędzi: wiertarki, przecinarki, polerki i innych oraz frezarki i szlifierki.

Aby praca ślusarza przebiegała sprawnie i bezpiecznie, niezbędne jest odpowiednie dostosowanie stołu do jego potrzeb. Producenci oferują indywidualne projekty, które tworzyć można z bazy określonych produktów: stołów o solidnej stalowej konstrukcji w kilku wersjach gabarytowych o nośności 1000 kg, kontenerków przejezdnych umożliwiających pracę w różnych miejscach warsztatu i swobodne przemieszczanie się pomiędzy stanowiskami, zamykanych na klucz szafek warsztatowych, szaf narzędziowych i szerokiej gamy elementów wyposażenia dodatkowego.

Gdzie natomiast zatrudnia się ślusarzy? Lista zakładów pracy jest naprawdę długa. Są to zakłady przemysłu maszynowego, budowy, firmy instalacyjno-grzewcze, warsztaty samochodowe, serwisy naprawcze sprzętu AGD oraz pracownie artystyczne.

Pozdrawiamy, MebleStalowe.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.