Opublikowano:: wt, Wrz 29th, 2015

Skręcenie nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Pierwsze objawy, które powinny nas zaalarmować, że z naszym nadgarstkiem nie jest wszystko w porządku, zazwyczaj związane są z silnym bólem, który nie do końca jest spowodowany przemęczeniem, ale raczej nienaturalnym ułożeniem dłoni. Nie można jednak na podstawie jednego symptomu postawić nawet wstępnej diagnozy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być sporo, np. zwichnięcie czy skręcenie stawu w nadgarstku, choć często dochodzi również do zerwania albo naciągnięcia wiązadeł.

6989938471_8a125d2414_zZ technicznego punktu widzenia, skręcenie nadgarstka to nic innego jak naderwanie elastycznego pasa tkanki, która wiąże staw. To najpopularniejsza kontuzja, zwłaszcza u sportowców, którzy preferują zimowe dyscypliny, np. snowboard lub jazdę na nartach, choć stanowi także przypadłość miłośników rowerów czy łyżworolek. Tego typu urazy często zdarzają się również osobom starszym, które w momencie upadku podpierają ciężar ciała na dłoni.

Sama budowa nadgarstka jest bardzo skomplikowana, stąd tak częste urazy tej części naszego ciała. Nadgarstek składa się z ośmiu kości, uszeregowanych w dwóch rzędach. Wystarczy jedynie upadek zgiętej ręki w kierunku grzbietowym, a dochodzi do skręcenia nadgarstka czy złamania kości promieniowej, która znajduje się tuż obok. Nie są to jedyne przyczyny bólu w tej okolicy, dlatego nie można od razu zakładać najczarniejszego scenariusza. Niekiedy ból może pojawić się wskutek przeciążenia ręki, kiedy nosimy ciężkie przedmioty w pracy lub duże siatki z zakupami. Powodem mogą być też powikłania po złamanym nadgarstku, określane stawem rzekomym.

Poza bólem, skręcenie nadgarstka objawia się najczęściej widocznym opuchnięciem dłoni, a także ograniczoną ruchomością stawu. Jeśli dojdzie do urazu, konieczne jest prawidłowe unieruchomienie za pomocą bandaża, a następnie schłodzenie i odciążenie nadgarstka. Kolejny etap to zastosowanie specjalnych stabilizatorów na rękę, aby nie pojawił się pourazowy stan zapalny, gdyż będzie to wymagało dłuższej rehabilitacji.

cropped (1)Do wyboru mamy wiele modeli ortez. Jedne są typu zamkniętego (na zdjęciu), które dodatkowo usztywniają kciuk oraz posiadają szynowe i profilowane wzmocnienie zarówno promieniowe, jak i dłoniowe. To bardzo uniwersalny pomocnik rehabilitacyjny, który sprawdza się nie tylko w przypadku skręcenia nadgarstka, ale również przewlekłej niestabilności czy doleczaniu złamań.

cropped (2)Jeśli mamy problem z niestabilnością kciuka i potrzebna jest nam rekonwalescencja po leczeniu zachowawczym czy operacyjnym, wtedy dobrym rozwiązaniem jest orteza o lekkiej i otwartej konstrukcji, która wyróżnia się trójpunktową stabilizacją, a także regulowanym zapięciem z trzema samoprzyczepnymi taśmami.

Aby nie dopuścić do powikłań, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie skręceń nadgarstka. Rehabilitacja jest konieczna zarówno przy skręceniach, jak i złamaniach, aby nadgarstek mógł powrócić do dawnej dyspozycji. Polega ona głównie na tym, że pobudzane jest ukrwienie, a jeśli zachodzi potrzeba, wtedy należy działać przeciwbólowo. Poza odpowiednimi stabilizatorami, zazwyczaj niezbędna jest kinezyterapia, która oznacza leczenie ruchem. Stopniowo zwiększamy obciążenie, przyzwyczajając nadgarstek do wysiłku.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl