Opublikowano:: śr, Sie 26th, 2015

Skoliozie mówimy „nie”

Boczne skrzywienie kręgosłupa, bardziej znane pod nazwą „skolioza”, to coraz częściej spotykany problem. Dotyka on głównie dzieci podczas wzrostu kostnego, czyli od momentu stawiania pierwszych kroków, aż do ukończenia nawet 14. roku życia, kiedy nastolatek zaczyna intensywnie rosnąć, o wiele szybciej niż jego rówieśnicy. Można wyróżnić dwa rodzaje bocznych wygięć kręgosłupa: strukturalne oraz funkcjonalne.

3326064658_79a0407bdb_zPierwsze z wymienionych charakteryzują się przede wszystkim utrwalonymi zmianami w budowie pojedynczych kręgów, ale również tułowia czy całego kręgosłupa. W konsekwencji pacjent cierpi na zniekształcenie klatki piersiowej, mając duże problemy z krążeniem oraz oddychaniem. Należy wymienić trzy podstawowe grupy skolioz strukturalnych, czyli porażenne, wrodzone oraz idiopatyczne. Te ostatnie stanowią nawet 90% wszystkich skolioz, a przyczyna ich powstawania jest nieznana, więc leczenie jest mocno utrudnione. Ta dolegliwość najczęściej spotyka dzieci przed 3. rokiem życia, a jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe kroki, wtedy rokowania są coraz gorsze. Rozmiar tego rodzaju skoliozy powiększa się systematycznie, w bardzo szybkim tempie. Skolioza idiopatyczna rozwija się również przez brak ruchu czy niewłaściwą postawę w trakcie siedzenia.

Natomiast jeśli chodzi o skoliozy funkcjonalne, występują one jednocześnie z przykurczami przywiedzeniowymi czy odwiedzeniowymi biodra, a także mogą towarzyszyć skróceniom jednej kończyny dolnej.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wiek dziecka, wtedy możemy podzielić skoliozę na: wczesnodziecięcą (do 3. roku życia), dziecięcą (pomiędzy 3 a 10 rokiem życia) oraz młodzieńczą (dotyka osoby w wieku dojrzewania). Trzeci z wymienionych rodzajów wiąże się z nienadążaniem mięśni za rozwojem kości, które z tego powodu nie mogą być właściwą podporą dla kręgosłupa.

cropped4Dorośli cierpią zazwyczaj na skoliozę zwyrodnieniową, która spotyka osoby powyżej 40. roku życia. Bardzo przydatny w przypadku różnego rodzaju skolioz jest gorset dynamiczny, który pozwala prowadzić skuteczną rehabilitację, a jednocześnie w żaden sposób nie ogranicza motoryki pacjenta, przy tym nie prowadząc do powstawania patologicznych stereotypów ruchowych. Najwyższy komfort użytkowania zapewniają jego elastyczność oraz możliwość licznych regulacji, dzięki którym pacjent może bez problemu dopasować go wedle potrzeb i własnego uznania.

Pod żadnym pozorem nie można zbagatelizować objawów skoliozy, ponieważ może ona bardzo szybko się rozwijać, doprowadzając do powstania wielu groźnych zwyrodnień i zaburzeń neurologicznych, w tym zniekształceń klatki piersiowej. W takim wypadku istnieje prawdopodobieństwo nacisku na narządy wewnętrzne. Szczególnie groźne mogą być powikłania związane z pracą płuc czy serca.

O wiele łatwiej rozpoznać skoliozę u dziecka niż dorosłego. Wystarczy, że podczas skłonu naszej pociechy zauważymy, że po obu stronach kręgosłupa plecy nie są jednakowo wysklepione. To jest pierwszy i istotny sygnał alarmowy. Kolejną kwestią są ramiona, które powinny znajdować się na takiej samej wysokości. Jeśli dodatkowo zaobserwujemy nieprawidłowe położenie łopatki, wtedy niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza, który przeprowadzi dodatkowe badania specjalistyczne, np. w oparciu o zdjęcie rentgenowskie.

Jeżeli chodzi o leczenie bocznego skrzywienie kręgosłupa, to ma ono bezpośredni związek z wiekiem pacjenta, a także stopniem zaawansowania skoliozy. W początkowej fazie dolegliwości, konieczna jest odpowiednia gimnastyka korekcyjna, a u niektórych pacjentów wymagany jest wspomniany gorset ortopedyczny, odpowiadający za zapobieganie dalszej deformacji kręgosłupa. W przypadku bardzo dużych skrzywień nieuniknione będzie leczenie operacyjne, podczas którego wszczepiane są specjalne metalowe implanty i aparaty. Tego typu zabiegi stosowane są zazwyczaj u nastolatków, którzy są w fazie najbardziej intensywnego rozwoju kości.

Jeśli cierpimy na skoliozę, musimy zmienić także wiele codziennych nawyków, dotyczących głównie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Najlepiej, żeby oparcie było prawidłowo wyprofilowane. Kluczowa jest również wysokość krzesła, które należy dopasować do biurka i wzrostu chorego. Nie można zapomnieć o odpowiednich warunkach podczas snu. Niezbędny jest twardy materac oraz mała poduszka.

Pozdrawiamy, Mdh.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.