Opublikowano:: śr, Kwi 29th, 2015

Sen o safari

Afryka to nie tylko Sahara, Egipt, Maroko czy RPA. To nie tylko wojny, choroby, piraci oraz bieda. To przede wszystkim piękny i malowniczy kontynent, w którym można znaleźć ciszę, spokój i zsynchronizować swój organizm z otaczającą nas naturą. Dostąpić takiej właśnie nirwany z pewnością można w Tanzanii, w miejscu gdzie piękno Afryki jest na wyciągnięcie dłoni, gdzie słoń przygląda się naszej kolacji, a my przyglądamy się mu pałaszując specjalnie dla nas przygotowane tanzańskie ugali.

Giraffes_Arusha_Tanzania

Tanzania leży we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim i jest państwem stosunkowo młodym, bo powstało w 1964 z połączenia dwóch kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru. Państwo słynie z wielu atrakcji przyrodniczych, jedną z nich jest Park Narodowy Serengeti, który jest najbardziej różnorodnym biologicznie obszarem Afryki. Poza tym, na terenie Tanzanii znajdują się jeziora zaliczane do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich. Największe jezioro Afryki oraz drugie słodkowodne jezioro świata, leżące w dorzeczu Nilu, nazwane na cześć Brytyjskiej Królowej Wiktorii. Tanzania może również poszczycić się dostępem do najdłuższego jeziora świata, którym jest Tanganika. Zbiornik ten posiada bogatą faunę, możemy tam zobaczyć m.in. krokodyle, hipopotamy oraz wiele gatunków ptactwa wodnego.

Jednak największą atrakcją Tanzanii jest oczywiście wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Serengeti. Park należy do największych chronionych terenów na świecie. Park Narodowy Serengeti obejmuje płaską równinę, porośniętą trawiastą sawanną, na której sporadycznie wyrastają pojedyncze, skaliste wzgórza. Krajobraz uzupełniają charakterystyczne dla tego obszaru drzewa akacjowe. Region słynie z często pokazywanych w filmach przyrodniczych, migracji wielomilionowych stad antylop, gazeli czy bawołów, do których dochodzi w trakcie pory suchej. Teren ten obfituje w wiele różnych gatunków zwierząt. Najbardziej pożądanym przez turystów jest ujrzenie żyjącej na wolności żyrafy, słonia czy nosorożca. W Tanzanii nie będzie to wcale trudne. Poza tym spotkać można tam lwy, krokodyle, lamparty, gepardy, hieny, likaony, szakale czy pytony. Nie dziwi zatem fakt, że główną atrakcją Tanzanii są przede wszystkim wyjazdy na safari.

tanzania-278367_640

Warto również zauważyć, że kraj jest miejscem dość często odwiedzanym przez archeologów. Tuż obok Parku Narodowego Serengeti znajduje się Wąwóz Olduvai, gdzie małżeństwo  naukowców Luis i Maria Leakey odkryli szczątki praczłowieka sprzed dwóch milionów lat.

Kraj oferuje nam wiele możliwości noclegu. Nastawiona na turystów Tanzania, pod względem bazy noclegowej może zaoferować odwiedzającym około 500 różnych hoteli czy miejsc wynajmujących apartamenty. Jednak najbardziej malowniczym jest chyba The Manta Resort, w którym to istnieje możliwość wynajęcia pływającego apartamentu, który przymocowany odpowiednimi linami dryfuje po przejrzystej wodzie niedaleko wyspy Pemba.

Serengeti,Sunset_Mbalageti

Kraj należy do większych w Afryce, a dostęp do Oceanu Indyjskiego daje turystom wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Zatem, jeżeli podczas naszej wyprawy uznamy, że pływanie po jeziorze Wiktorii czy Tanganika oraz jeżdżenie samochodem terenowym po Serengeti to za mało, możemy udać się na wcześniej wspomnianą wyspę Pemba lub na Zanzibar. Tam po dniach spędzonych na afrykańskiej sawannie możemy wypocząć, leżąc na piaszczystej plaży lub zwiedzając Las Jozani, farmę żółwi morskich czy zwyczajnie korzystając z uroków przejrzystej wody Oceanu Indyjskiego. Warto wspomnieć, że zarówno Zanzibar, jak i Pemba posiadają niezwykle rozwiniętą bazę nurkową, co z pewnością zaspokoi potrzeby zarówno nurkowego amatora, jak i profesjonalisty.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.