Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Scrapbooking, czyli jak powstaje coś z niczego

Scrapbooking to sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania, np. albumów ze zdjęciami, ale nie tylko. Nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie scrapbook oznacza właśnie taki album, a scrap to nic innego jak skrawek.

Od czego się zaczęło?

Scrapbooking rozpowszechnił się, kiedy wynaleziono przemysłową metodę druku, do tego czasu istniał w świadomości ludzi, ponieważ był przekazywany z pokolenia na pokolenie, a formą przekazu był obraz, a nie słowo. Co ciekawe, pierwszymi znanymi scrapbookerami byli Mark Twain i Thomas Jefferson. Po jakimś czasie scrapbooking został łączony z fotografią, wtedy też zaczęły pojawiać się pierwsze albumy z fotografami ozdobione ścinkami z gazet oraz notatkami zawierającymi informacje, gdzie zdjęcie było zrobione i kto na nim jest. Albumy fotograficzne zaczynały mieć zatem formę pamiętnika – pojawiały się w nich emocje autorów i ważne, z pozoru tylko niepotrzebne, elementy.

Herramientas_para_Scrapbooking

Hobby wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych dziś jest coraz bardziej popularne na całym świecie. W Internecie można znaleźć wiele stron z inspiracjami i potrzebnymi materiałami, z których możemy stworzyć coż z niczego. Zwykle można wykorzystać wszystko, co zalega w domowych szufladach, a o czym zapomnieliśmy i pewnie byśmy wyrzucili podczas najbliższych porządków. Kartki papierku, skrawki materiału, ozdoby z bukietów, suszone kwiaty, naklejki, taśmy z nadrukiem, guziki, koraliki, sznureczki… Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

To nie tylko tworzenie albumów fotograficznych, bo metodę wykorzystuje się również podczas tworzenia kartek okolicznościowych, zaproszeń, pudełeczek, torebek na upominki, kalendarzy… i tak dalej, i tak dalej. To również świetny pomysł na zajęcie dzieci, taka zabawa pobudzi kreatywność. Przydadzą się zatem nożyczki do wycinania profilu i kolorowy papier. Profesjonaliści i bardziej wymagający używają również pieczątek dekoracyjnych, farbek, pisaków z efektem Pluster, szablonów, shape cutter, naklejek, dziurkaczy tworzących wzór, kolorowego proszku.

Nową formą scrapbookingu jest digital scrapbooking. To zdjęcia w formie cyfrowej, które umieszczane są na określanym tle, ozdabiane, a następnie w całości drukowane. Metoda ta daje nieskończone możliwości obróbki zdjęć.

Co jest najfajniejsze w tym hobby?

Nie ma praktycznie żelaznych zasad i reguł  – możemy robić wszystko, co podpowie nam nasza wyobraźnia. Dlatego scrapbooking zyskuje tylu wiernych fanów! Czyż to nie wspaniałe? Może czas przed świętami to najlepszy moment, aby spróbować?

Pozdrawiamy, Pakart.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.