Opublikowano:: czw, Gru 3rd, 2015

Ściany w domach z bali

Gdyby zapytać przypadkowych osób niezwiązanych z branżą, co najbardziej kojarzy im się z budownictwem drewnianym, zapewne byłyby to domy z grubych bali. Wygląda to praktycznie tak samo w Polsce i w Europie. Dodatkowo, pokrycie dachu strzechą trzcinową czy ze słomy przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom ekologicznego stylu życia. W ten sposób rośnie popularność tego rodzaju budownictwa, które podbijają serca coraz większej liczby osób w całej Polsce. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy bardziej przyjrzymy się nazewnictwu.

offer_extra_3Zgodnie ze stosowaną klasyfikacją elementów drewnianych w poczet domów z bali można zaliczyć zarówno te, które zostały zbudowane z nieznacznie przyciętych pni drzew, jak i te które z wyglądu bardziej przypominają tzw. „kanadyjczyki” wykonane z lekkiego szkieletu drewnianego. Widać zatem wyraźnie, że bal balowi nie jest równy. W ten sposób inwestorzy planujący budowę, od samego początku mają w głowie mętlik. Niektórzy są przekonani, że będą mieli swój wymarzony dom przy wykorzystaniu elementów o grubości poniżej 100 mm, tymczasem za prawdziwe domy z bali uznaje się te, których grubość ścian oscyluje powyżej 200 mm i nie trzeba ich dodatkowo ocieplać. Dla uporządkowania przydałoby się wprowadzenie jakiegoś rozróżnienia w tej nomenklaturze. W jaki sposób? Można wprowadzić odrębne terminy na wzór angielski: bale cienkie (warstwowe) wymagające dodatkowego ocieplenia i bale grube (pełne), które go nie wymagają. Wiele osób zada sobie pytanie, które z tych rozwiązań wybrać, dlatego warto bliżej przyjrzeć się obu technologiom:

  • Domy z bali pełnych – wykonane z grubego litego drewna, wznoszone bez dodatkowego ocieplenia, w jego zakres wchodzą też bale klejone o odpowiednio dużych grubościach. Najczęściej spotykane przekroje to okrągły pełny, dwustronnie zaokrąglony, prostokątny i klasyczny.
  • Domy z bali warstwowych – z wykorzystaniem drewna o niskiej grubości, które wymagają użycia dodatkowego materiału izolacyjnego (pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny szklanej) w przedziale od 50 do 200 mm. Mają różne przekroje, jednak najczęściej są zbliżone do prostokąta.

Oprócz omawianych różnic przy wyborze odpowiedniego materiału budowlanego trzeba wziąć też inne czynniki. Chodzi przede wszystkim o wilgotność drewna, od którego zależy ewentualne osiadanie konstrukcji budynku spowodowane zmniejszaniem się średnicy lub wysokości w procesie wysychania. Taka sytuacja wpływa nie tylko na wygląd, ale może też doprowadzić do pękania drewna, co negatywnie odbija się na bezpieczeństwie i izolacyjności termicznej. Pamiętajmy, że wybudowane z dobrej jakości materiału przez fachową ekipę przetrwa stulecia. Pojedyncze błędy lub ich kumulacja mogą przyczynić się do tego, że piękna wizja się nie ziści.

Pozdrawiamy, Proeko.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.