Opublikowano:: wt, Mar 31st, 2015

Rower i jego początki

Chcąc rozpocząć dywagacje na temat powstawania roweru, musimy przenieść się do czasów antycznych, a konkretnie do starożytnej Babilonii oraz Egiptu (pierwsze malowidła). Może ti być bardzo zaskakujące zwłaszcza dla osób, które żyły w przekonaniu, że pierwsze wzmianki o tym środku transportu pojawiły się dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy to Made de Sivrac wynalazł pierwszy prototyp roweru. Skąd zatem takie rozbieżności? Jest teoria, która mówi, że ze względu na fatalny stan dróg rowery nie były obiektem zainteresowania mieszkańców i nie kontynuowano prac nad nimi,

DraisienneJak widać, pojazd ten musiał przejść wiele przeobrażeń, zanim przybrał obecną formę. Wiele osób przypisuje zapoczątkowanie rozmowom na temat roweru Leonardo da Vinciemu, którego rysunek z 1493 roku przedstawia jednoślad, który posiadał kierownicę i bardzo przypominał dzisiejszy kształt roweru. Jego projekt nie mógł zostać zrealizowany ze względu na ograniczenia natury technicznej, gdyż niemożliwe było wyprodukowanie w tamtych czasach przekładni łańcuchowej czy łożyska kulkowego. Trzeba jednak przyznać, że wizja włoskiego artysty była bardzo rozbudowana, ponieważ na rysunku można odnaleźć równej wielkości koła wraz ze szprychami, łańcuch, mechanizm korbowy, kierownicę, a nawet zębatkę. To renesansowe dzieło nie mogło inspirować później konstruktorów roweru, gdyż zostało odnalezione stosunkowo niedawno – w 1974 roku. Dużo wcześniej (w 1642 roku) powstał witraż widniejący do dzisiaj w kościele w angielskim Stoke Poges, który przedstawia anioła, który siedzi na belce opartej na dwóch kołach.

Wiele było mitów na temat powstania dwukołowego pojazdu, a jeden z nich narodził się w Rosji, gdzie niejaki Jefim Artamonow miał w 1801 roku pojawić się na koronacji Aleksandra I dzięki napędzanym pedałami pojazdowi. Naukowcy obalili tę teorię, gdyż po latach wykonano specjalne badania, które wykazały, że rama tego roweru została wylana dopiero pod koniec XIX wieku.

Oficjalnie uznano, że wspomniany francuski konstruktor Made de Sivrac w 1790 stworzył pierwszy prototyp roweru, a nazywany był w tamtym czasie roboczo „maszyną do biegania”, gdyż zamiast dzisiejszych pedałów napędzano go… nogami. Pojazd ten był produkowany z drewna, a dwa koła były połączone za pomocą żerdzi, na której ulokowano siedzenie. Nietrudno można się domyślić, że komfort jazdy był daleki od ideału, podobnie jak jego funkcjonalność. Nie lada wyczynem było dla niego podjechanie nawet pod niewielkie wzniesienie, a zjazd kosztował wiele wysiłku. Mimo swojej ubogiej konstrukcji był ważnym przełomem dla historii tego pojazdu. Był cały czas udoskonalany, czego potwierdzenie możemy odnaleźć w swoim garażu czy piwnicy.

Pozdrawiamy, Stylowyrower.com.pl.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.