Opublikowano:: nie, Gru 27th, 2015

Route 66 – Droga Matka

Słynna na całym świecie Route 66, zwana również popularnie Mother Road to jedna z najdłuższych dróg na świecie licząca 3939 km. Aktualnie łączy Chicago na północnym wschodzie kraju z Santa Monica na zachodnim wybrzeżu i przebiega przez 8 stanów — Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę oraz Kalifornię.

Trasa stała się najważniejszą nitką komunikacyjną w USA. Pomogła w migracji ludności w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego, a następnie w trakcie rozwoju ekonomicznego, dzięki czemu rozkwitły miejscowości zlokalizowane w jej sąsiedztwie. Powstawały liczne stacje benzynowe, hotele, restauracje czy warsztaty. Jej popularność spadła, kiedy powstała amerykańska sieć autostrad, dziś jednak jest turystyczną atrakcją i idealnym sposobem na zwiedzenie znacznej części Stanów Zjednoczonych.

Większość osób swoją przygodę z Route 66 zaczyna w Chicago. Wietrzne Miasto ma wiele do zaoferowania turystom, w tym szczególnie uczęszczaną Michigan Avenue z najwyższymi wieżowcami i markowymi sklepami. Położony niedaleko Millenium Park słynie z futurystycznej architektury i fantastycznej rzeźby przypominającej gigantyczne ziarno fasoli. Dla wielu obowiązkowym punktem wycieczek będzie Aleja Solidarności, gdzie mieszczą się pomniki Tadeusza Kościuszki czy Mikołaja Kopernika. Obowiązkowo należy również wspiąć się na szczyt najwyższego niegdyś budynku w całych Stanach – Sears Tower, czy odwiedzić jedno z najsławniejszych muzeów na świecie – Muzeum Historii Naturalnej.

Zanim wyjedziemy ze stanu Illinois warto odwiedzić kilka miejsc poza Chicago. Jednym z nich jest Springfield – stolica stanu. Miasto silne związane z historią Stanów Zjednoczonych, a właściwie osobą Abrahama Lincolna, który był jego mieszkańcem.

3711291971_ea21973813_oKolejnym przystankiem na trasie powinno stać się Saint Louis w stanie Missouri. To tutaj obejrzymy panoramę miasta ze szczytu ogromnego łuku – Gateway Arch, który jest wizytówką miasta. Kolejnym punktem na naszej trasie mogą stać się jaskinie Meramec z niesamowitymi formami naciekowymi.

Wyjeżdżając z Missouri, trafiamy do Oklahomy – to tutaj biegnie jeden z najsłynniejszych odcinków całej trasy. Obowiązkowe przystanki to Tulsa – piękne miasto rozciągające się wzdłuż rzeki Arkansas, w którym urzekną nas klasyczne neony rozświetlające nocą ulice. Drugi przystanek – Oklahoma City. Stolica stanu ma do zaoferowania wiele – najstarsze zoo na południowym zachodzie, czy niezwykle interesujące Narodowe Muzeum Westernu.

Następnym odwiedzanym stanem będzie Teksas. Miejsce, gdzie piękno krajobrazu pozwala oddać się przyjemności podróżowania. To właśnie tutaj, na drodze do Amarillo znajduje się Cadillac Ranch, gdzie pionowo w ziemię wbito 10 barwnie pomalowanych samochodów. Teksas to również Palo Duro – Wielki Kanion Teksasu – Drugi co do wielkości w USA, zaraz po wielkim Kanionie Kolorado. W Nowym Meksyku koniecznie zatrzymajmy się w Albuquerque z kolejką linową na szczyt Sandia, okolicznymi białymi wydmami w rezerwacie White Sands i miejscami związanymi z kultowym już serialem Breaking Bad.

2311881084_475defea04_oW dalszej części podróży warto zatrzymać się w Parku Narodowym Skamieniałego Lasu czy zboczyć w stronę Wielkiego Kanionu Kolorado i światowej stolicy hazardu Las Vegas.
Ostatni fragment to słoneczna Kalifornia z Los Angeles i jego plażami, Hollywood, Sunset Blvd czy Beverly Hills.

Route 66 swoją sławę zdobyła dzięki umieszczeniu jej w licznych książkach i filmach jak chociażby „Grona Gniewu” Steinbeck’a, czy „Urodzeni Mordercy”.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl