Opublikowano:: pon, Sty 4th, 2016

Rodzaje wyrobów skórzanych

Niemal każdy z nas posiada odzież, obuwie lub dodatki wykonane ze skóry. Dla niektórych zastosowanie tego surowca w ich garderobie i galanterii ma duże znaczenie i słusznie, gdyż skórę cechuje zarówno szlachetność, elegancja, jak i odpowiednie właściwości. Skóra jako surowiec naturalny pochłania i oddaje wilgoć, dzięki posiadaniu mikroskopijnych porów zapewnia przepływ powietrza, jest antyalergiczna i, np. w przypadku obuwia, dostosowuje się do kształtu stopy i sposobu chodzenia, co wpływa na komfort użytkowania. Cechy te powinny przekonać każdego kto decyduje się na kupno wyrobu skórzanego.

large_74100103c-torebka-skorzana

Do najczęściej używanych produktów ze skóry należą buty. Wykonuje się je zarówno ze skór licowych jak i szorstkich. Obuwie skórzane może być sportowe jak i formalne, należy dobrać je do reszty garderoby. Bez względu na typ obuwia skórzanego, jeśli chce się aby długo służyło, należy odpowiednio o nie dbać. Na żywotność butów wpłynie ich regularna konserwacja, unikanie przemaczania, noszenie kilku par na zmianę, a przy odstawianiu butów zimowych na sezon letni zastosowanie drewnianych prawideł lub przynajmniej wypchanie gazetami.

Obok butów do niezwykle popularna jest galanteria skórzana w postaci portfeli, pasków, damskich torebek i męskich aktówek. Te zazwyczaj wytwarza się ze skóry licowej i także wymagają one konserwacji w celu utrzymania ich doskonałego wyglądu. Należy pamiętać o natłuszczaniu wyrobów specjalnymi środkami konserwującymi, a raz na jakiś czas przetarciu lekko wilgotną gąbką z delikatnym środkiem czyszczącym.

Nieco mniej popularna, choć także często używana jest odzież skórzana. Odzież taka jest stosunkowo droga i pasująca do mniejszej ilości stylizacji niż skórzane buty i dodatki, mimo to jej prestiż zapewnia sporą ilość zainteresowanych nią klientów.

Ze skóry wytwarza się także obicia mebli, okładki książek i wiele innych wyrobów, jednak to garderoba i dodatki do niej są wiodącą gałęzią przemysłu skórzanego. Skórzane elementy ubioru cechują się elegancją i należy pamiętać o kilku zasadach odnośnie ich użytkowania. Do najpopularniejszych kolorów wyrobów skórzanych należą czerń i brąz. Starajmy się decydować na zestawienia obuwia i dodatków w tylko jednym z tych kolorów. Łączenie czarnego paska z brązowymi butami i odwrotnie to jeden z najczęstszych i zarazem największych błędów. Dobrze jest dopasowywać elementy skórzane fakturowo i unikać łączenia w jednej stylizacji butów z połyskiem z matowymi dodatkami. Ważnym jest też odpowiednie dopasowanie skórzanych dodatków do wieku i stylu. Elegancka aktówka z włoskiej skóry nigdy nie będzie dobrze wyglądała w zestawieniu z butami sportowymi. Umiejętne stosowanie skórzanej garderoby i galanterii znacznie wpłynie na postrzeganie ich użytkownika pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Pozdrawiamy,  Zespół ZWS Baron