Opublikowano:: śr, Gru 30th, 2015

Rodzaje skór

Skóra towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, wykorzystywana była podobnie jak dziś do produkcji odzieży, obuwia i galanterii. Z biegiem czasu surowiec ten nabrał wartości nie tylko użytkowej, ale też zaczął być uważany za szlachetny. Dziś posiadanie obuwia i dodatków skórzanych to wyznacznik prestiżu i dobrego smaku ich użytkowników. Skóry garbowane są na wiele różnych sposobów, warto zatem przyjrzeć się ich najpopularniejszym rodzajom.

pobrane

Skóry dzielą się na gładkie i matowe. Mogą być rozmaicie wykończone. Istnieje zasada że im większy połysk, tym bardziej elegancki wyrób. Najczęściej spotkać można ze skórą licową. Wytwarza się z niej głównie obuwie i wyroby kaletnicze. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry zwierzęcia, cechuje się charakterystyczną fakturą na której oprócz zewnętrznej struktury skóry widoczne są wszelkie blizny i zadrapania powstałe na ciele zwierzęcia za jego życia co czyni unikalnym każdy wyrób. Do najszlachetniejszych skór licowych należą skóry włoskie, wyprawiane za pomocą naturalnych garbników i roślinnych, nadających jej charakterystyczny, długo utrzymujący się zapach.

Do często stosowanych skór gładkich należy też skóra juchtowa, zazwyczaj o naturalnej, jasnej barwie. Podstawową właściwością juchtu jest duża chłonność wody, spowodowana otwartymi porami skóry, będącymi konsekwencją procesu jej wyprawiania. Wyroby juchtowe szlachetnie się starzeją, wraz z procesem utleniania nabierając coraz ciemniejszej barwy; od piaskowej, przez miodową, po brąz. Szerokie zastosowanie, zwłaszcza w przemyśle obuwniczym mają skóry lakierowane. Są one eleganckie, jednak gruba warstwa lakieru, przy intensywnej eksploatacji może mieć tendencję do pękania na zagięciach.

Dużą popularnością cieszą się także skóry matowe, takie jak zamsz, welur i nubuk. Te typy skóry odwrócone są gładkim licem do wewnątrz, natomiast ich zewnętrzną stronę stanowi szorstka, spodnia warstwa. Ze skór matowych najczęściej wytwarza się obuwie. Do właściwości tego typu skór należy duża chłonność wilgoci, podatność na zabrudzenia, ale i łatwość ich usuwania. Skóry szorstkie z biegiem czasu matowieją, co podobnie jak ciemnienie w przypadku skór juchtowych nie jest ich wadą, a dowodem na naturalność i szlachetność materiału.

Każdy kto ceni sobie styl i wysoką jakość powinien nauczyć się rozróżniać skóry naturalne i ocenić ich autentyczność. Najprostszą metodą jest sprawdzenie oznaczeń producenta, należy być przy tym uważnym gdyż zdarza się że producenci oznaczają jako skórzane wyroby wykonane ze zmielonych odpadów garbarskich, pokrytych sztucznym licem. Aby je zidentyfikować należy sprawdzić jak zachowują się w dotyku. Posiadając powyższą wiedzę można śmiało rozpocząć zakupy i cieszyć się wysoką jakością toreb skórzanych przez długie lata.

Zespół ZWS Baron

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.