Opublikowano:: pon, Lis 2nd, 2015

Rewolucje modowe a emancypacja kobiet

Jeszcze sto lat temu fragment obnażonego ciała kobiety wzbudzał sensację. Zakryta od kostek po samą szyję była przeznaczona tylko jednemu mężczyźnie, a nawet w jego obecności pozostawała powściągliwa. Rewolucja seksualna z lat 60. ubiegłego wieku doprowadziła do wielkich zmian, które obserwować możemy, np. na kanałach MTV czy też na ulicy, gdzie moda przekracza kolejne granice. Dziś już nikt nie wyobraża sobie, że czegoś nie wypada założyć ze względów obyczajowych, a przecież kilkadziesiąt lat temu kobieta w spodniach była postrzegana jako szalona i pozbawiona pokory. Moda miała zatem bardzo istotny wpływ na emancypację kobiet, ich dowartościowanie oraz codzienną wygodę.

16925772451_fd3f4780d1

Spodnie, czyli mała rewolucja w damskiej szafie

Amelia Bloomer to amerykańska emancypantka, która przewróciła damską szafę do góry nogami. Działaczka na rzecz Praw Kobiet publikowała w miesięczniku The Lily, gdzie uświadamiała i przewartościowywała utarte schematy. Walczyła również o komfort i wygodę kobiet, które ze względów obyczajowych, nie mogły nosić pewnych elementów garderoby.

Pierwszą projektantką, która uszyła spodnie dla damy, była Elizabeth Smith Miller – opracowała spodnie na bazie tureckich pantalonów, całość przypominała nieco spódnicę. Jedną z pierwszych amatorek nowego fasonu była sama Amelia Bloomer, która z pantalonów uczyniła swój znak rozpoznawczy, za co zapłaciła społecznym ostracyzmem.

Wielki wpływ na kobiecą modę miała również George Sand, francuska intelektualistka, pisarka, emancypantka. Sand nosiła się wyłącznie po męsku – była niezwykle wyrazistą postacią epoki romantyzmu, która inspiruje również współcześnie.

Coco Chanel zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta francuska projektantka mody zaszczepiła w kobietach na całym świecie miłość do prostych, niemalże sportowych, krojów. Ideałem Coco Chanel była kobieta codzienna, obcięta na krótko, w golfie w paski i prostej spódniczce. To klasyczny kanon elegancji, którym kierują się również współczesne kobiety.

Kolejnym milowym krokiem było wynalezienie dżinsów. Początkowo dedykowane poszukiwaczom złota, którzy potrzebowali solidnych spodni do pracy, stały się synonimem buntu i obyczajowej rewolucji. Przechodziły różne fazy – od szerokich dzwonów hipisa, przez obcisłe spodnie Punka. Dziś są naszą codziennością i chętnie noszą je obie płcie. Kobiety, podkreślając swoją wyjątkowość, łączą je z nietypowymi butami, bo przecież dziś moda nie ma absolutnie żadnych granic!

Pozdrawiamy, Bmbutik.pl