Opublikowano:: pon, Sie 10th, 2015

Rewolucja, rum i cygara – Kuba

Piękne pejzaże, karaibski klimat i zapach cygar, który unosi się na każdym rogu Starej Hawany. To właśnie obraz dzisiejszej Kuby, kraju, w którym oprócz cudownie rozbrzmiewającej muzyki i smaku mojito, to życzliwi mieszkańcy kreują wizerunek tego przepięknego kraju.

14284847339_58577d4d07_oKuba, o której każdy już słyszał to największa wyspa Karaibów. Kuba to karaibskie państwo, które stanowi swego rodzaju pomost łączący amerykańską Florydą, półwysep Jukatan i Haiti. Przeszłość kraju była niezwykle owocna, pod względem turystycznym. W podróż na kubańskie wakacje udał się między innymi Ernest Hemingway – może właśnie jedna z tych podróży dała mu inspirację do napisania kultowego już opowiadania – Stary człowiek i morze.

Kuba, oblana jest wodami Oceanu Atlantyckiego, Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego, oprócz głównej wyspy obejmuje również wyspę uchodzącą za raj dla nurków-Wyspę Młodości (Isla de la Juventad) oraz 1600 wysp koralowych, w tym najbardziej znana – Cayo Coco. Kraj ma wiele do zaoferowania, niewielu orientuje się w tym, że krajobraz wyspy kreują budzące respekt łańcuchy górskie, przerywane gdzieniegdzie przez malownicze doliny, które porasta trzcina cukrowa, tytoń i drzewa cytrusowe. Wśród tego bajecznego krajobrazu najsłynniejszą doliną jest Vinales, którą matka natura usiała krasowymi ostańcami. To tutaj każdy zobaczyć może jedno z najsłynniejszych dzieł epoki Fidela Castro – Mural de la Prehistoria, który przedstawia ewolucję życia na ziemi.

Catamaran trip to Cayo Blanco - 52Dziś z całą pewnością można stwierdzić, że Kuba całą swą sławę zawdzięcza nie tylko Kryzysowi Kubańskiemu oraz Fidelowi Castro, ale i rumowi, cygarom czy hamburgerom serwowanym przez państwową sieć Mac Castros. Jednak to 300 niebiańskich, białym plaż na zawsze pozostaje w pamięci każdego, kto odwiedził tę część Karaibów.

Największym zainteresowaniem turystów cieszy się oczywiście stolica Kuby – Hawana. Miasto charakteryzuje jego idealnie zachowana do dziś kolonialna część. Spacer starą częścią miasta to idealny sposób na poznanie nie tylko kultury, ale u historii miasta. To w Hawanie poczujemy prawdziwego ducha Kuby. Piękne place, fortece i budynki autorstwa hiszpańskich kolonistów między XVI i XIX wiekiem. Stara cześć miasta uwodzi zapachem rumu i cygar, który unosi się leniwie nad chodnikami starej Hawany. Punkty obowiązkowe to przede wszystkim Muzeum Miejskie, Morro i Palacio de la Artesanía (Pałac Mistrzowski) czy przejażdżka przez La Bodeguita del Medio, Floriditę, Capitolio oraz główne ulice i aleje miasta. Tysiące przemiłych ludzi, słońce i setki zabytkowych, niekiedy unikatowych aut, których nie sposób zobaczyć gdziekolwiek indziej. Podróż takim autem, niczym wehikuł czasu przeniesie nas w przeszłość, gdzie tętniący życiem Plac Rewolucji przywoła w pamięci historyczny przewrót Fidela Castro i  Ernesto „Che” Guevary.

3856516687_c23dbae338_oGdzie historia łączy się z turystyką, nie może zabraknąć miejsc, gdzie każdy z nas może odpocząć i się zrelaksować. Jednym z takich regionów jest Hicacos – miejsce najsłynniejszych kubańskich kurortów. To tutaj 20-klimoetrowa śnieżnobiała, piaszczysta plaża, gdzie ciepłe, turkusowe wody Karaibów pozwalają na cudowne kąpiele i niezwykłe zachody słońca.

Kuba to miejsce dla każdego, kto lubi łączyć przyjemne z pożytecznym, a przy tym chce jednocześnie poczuć nie tylko historię, ale i kulturę życia prawdziwych kubańczyków.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl