Opublikowano:: pon, Sty 11th, 2016

Renowacja drewnianej podłogi. Bez cyklinowania?

Naturalne starzenie się drewna to zjawisko piękne i pożądane – wiąże się ze zmianą barw, nabieraniem przez drewno głębi. W tym przypadku pojęcie „stary” nie jest nacechowane negatywnie. O ile jednak mówimy o naturalnym starzeniu, nie mechanicznych śladach użytkowania podłogi. Dokładna, codzienna pielęgnacja znacznie przedłuża jej żywotność. Jednak nawet mimo tych starań, ślady użytkowania w końcu się na niej pojawią. Renowacja nie musi być jednak trudna i czasochłonna.

osmoOdnowienie podłogi można przeprowadzać całościowo bądź miejscowo. Wszystko zależy od stopnia jej zużycia. Oba rodzaje renowacji możemy przeprowadzać samodzielnie, o ile do tego celu stosujemy odpowiednie preparaty. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie układania nowej podłogi. Jeśli po raz pierwszy zabezpieczymy deski olejowoskiem (np. marki Osmo), później będziemy mogli uzupełniać tę warstwę bez konieczności cyklinowania podłogi.

Gdy chcemy w całości pokryć podłogę nową warstwą środka, należy ją najpierw gruntownie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie przystępujemy do aplikacji. Możemy to zrobić ręcznie – wówczas Wosk Twardy Olejny nanosimy na podłogę Szczotką parkieciarską lub Wałkiem Osmo. Możliwa jest także aplikacja maszynowa. Do tego celu potrzebna nam będzie Maszyna FloorXcenter. Za jej pomocą przeprowadzimy zarówno zabieg oczyszczania parkietu, jak i rozprowadzania wosku.

Czasami się zdarza, że na podłogę nieopatrznie upuścimy ciężki przedmiot o ostrych krawędziach. Taki wypadek powoduje zwykle miejscowe uszkodzenie podłogi. Na szczęście w takim przypadku nie jesteśmy skazani na odnawianie całej powierzchni. Renowacji wystarczy wówczas poddać jedynie uszkodzony fragment. To duże udogodnienie, ponieważ nie wymaga przestawiania mebli i dezorganizacji domowego życia.

Aby dokonać miejscowej renowacji podłogi pokrytej bezbarwną powłoką, należy zeszlifować uszkodzony fragment podłogi. Następnie wałkiem Osmo nanosimy Wosk Twardy Olejny. Czekamy, aż pierwsza warstwa wyschnie (zajmie to od 8 do 10 godzin) i przystępujemy do nałożenia cienkiej drugiej warstwy. Robimy to za pomocą bawełnianej szmatki, która nie pozostawia włókien i kłaczków. W tym przypadku nie musimy się obawiać, że w miejscu renowacji zostanie widoczna plama nowego wosku. Prawidłowo nałożony preparat stapia się z podłogą i nie pozostawia śladów.
renowacja
Inaczej rzecz ma się w przypadku miejscowej renowacji podłogi pokrytej powłokami barwiącymi. Tutaj również możemy przeprowadzić zabieg samodzielnie. Jednak bardzo ważne jest, by pamiętać, jaki kolor wosku mamy na podłodze i w jakie są proporcje użytej mieszanki. Dlatego informacje te warto zanotować i zachować już na etapie układania podłogi.

Po oczyszczeniu zniszczonej powierzchni i nałożeniu cienkiej warstwy Wosku Twardego Olejnego Kolor (lub mieszanki) musimy odczekać dobę. Po tym czasie nakładamy cienką warstwę wosku bezbarwnego i czekamy na wyschnięcie całości.

Renowacja podłogi barwionej, podobnie jak renowacja miejscowa w ogóle oraz zmiana stopnia połysku podłogi, to zabiegi wymagające o wiele więcej pracy i doświadczenia, niż renowacja całościowa. Jeśli nie ufamy za bardzo własnym umiejętnościom, prace te warto zlecić profesjonaliście. Będziemy mieli wówczas gwarancję fachowo odnowionej podłogi.

Pozdrawiamy, Nobless.pl