Opublikowano:: wt, Maj 26th, 2015

Rajskie plaże Nowej Kaledonii

Klasyczny model podróży wygląda mniej więcej tak. Kupujemy bilet, pakujemy walizkę i wyruszamy w miejsca nieznane. Mniej klasyczny, aczkolwiek wciąż spotykany to model podróży nazywany przez większość wędrujących po świecie modelem Herodota. To model wiecznego podróżnika, którego życie jest nieustanną wędrówką, nałogiem i sposobem bytowania. Istnieje jeszcze jeden model podróżowania — podróż w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi na chwilę, na okres krótki lub nieco dłuższy. Takim właśnie miejscem jest Nowa Kaledonia.

2305521400_d0d4d9ce5a_oTo trzecia co wielkości wyspa na Pacyfiku po Papui-Nowej Gwinei i Nowej Zelandii. Oddalona ok.1500 km od wschodnich brzegów Australii wchodzi w skład archipelagu Lojalności. Jest zamorskim terytorium Francji. Oblana turkusowymi wodami oceanu pyszni się bajecznie kolorową roślinnością. Spomiędzy gęstwin wystrzeliwują widowiskowe wodospady. Naturalne żywioły — wiatr i woda wyrzeźbiły fantastyczne krajobrazy. Góry i wzgórza kryją przepastne jaskinie, dotąd jeszcze nie wszystkie odkryte dla zwiedzających. Piękne plaże o białym piasku, koralowe wysepki i rajskie hotele w cieniu sosnowych drzew oraz kokosowych palm, kryształowe wody, tropikalny klimat z bryzą łagodzącą upał (temperatura nieprzekraczająca 28 stopni) przyciągają turystów z całego świata. Stolicą Nowej Kaledonii jest niewielkie miasto Numea, leżące na największej wyspie — Grande Terre, z rozlicznymi restauracyjkami, barami, kawiarniami i butikami, zadbanymi plażami do złudzenia przypomina francuską riwierę, ale taką sprzed lat, bez tłumu turystów. Całą wyspę zamieszkuje ok.300 tysięcy osób. Stanowią swoistą mieszankę narodowościową, kulturową i religijną. Około 50 procent ludności stanowią Kanakowie.Pozostali to Polinezyjczycy, ludy z rejonów Azji Południowo-Wschodniej oraz Europejczycy. Zwiedzając Nową Kaledonię, nie sposób zrezygnować z odwiedzenia pozostałych wysp archipelagu – Lifou, Mare, Ile des Pins czy Kuto, gdzie życie toczy się jak przed wiekami według plemiennych zwyczajów Kanaków. Dla miłośników historii infrastruktura więzienna z czasów kolonialnych (XIX w.) na wyspie Ile des Pins będzie dodatkową atrakcją.

0_Araucaria_columnaris_New_Caledonia

Na wszystkich wyspach Nowej Kaledonii umościły się piękne plaże z białym piaskiem, a kryształowa woda dopełnia idyllicznego lanszaftu wyśnionego raju. Nic dziwnego, że ściągają  tu  nie tylko miłośnicy natury oraz słodkiego lenistwa, ale i turyści preferujący aktywny wypoczynek. Warto pamiętać, że  Nowa Kaledonia jest stolicą kitesurfingu. Od 2010 roku odbywają się tu elitarne zawody – Kite Pro World. Tak więc według wszelkich znaków na niebie i ziemi nie ma bardziej romantycznej scenerii do spełnienia marzeń jak Nowa Kaledonia  wraz z jej siostrzanymi wyspami.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl