Opublikowano:: pt, Kwi 17th, 2015

Raj na wyspach – Malediwy

Bajecznie piękne plaże o białym piasku, koralowe wysepki, lazurowa woda i rajskie hotele w cieniu kokosowych palm. Zapach luksusu, szelest gotówki, towarzystwo z pierwszych stron gazet. Tak większość z nas wyobraża sobie Malediwy. Na Malediwach jest to wszystko i jeszcze dużo, dużo więcej.

Bez tytułu Malediwy leżą na Oceanie Indyjskim, prawie dokładnie na równiku, w pobliżu Indii i Sri Lanki. Składają się z 1190 koralowych wysepek, choć z najmniejszymi, nie spełniającymi wymogów koniecznych do uznania za ląd, jest ich ponad 2 tysiące.
zamieszkują zaledwie 200. Swoje istnienie wyspy zawdzięczają trwającej 300 milionów lat mozolnej pracy podwodnych organizmów. W tym miejscu w głębinach oceanu usadowiło się podwodne pasmo górskie. Na jego szczytach koralowce utworzyły ogromne kolonie morskie. Przez wieki uszkodzone kawałki raf osadzały się tworząc mielizny będące zalążkami wysp. Taki rodowód spowodował, że Malediwy to najbardziej płaski kraj świata.

Bez tytwułuNa całym archipelagu żyje niespełna 300 tysięcy mieszkańców. Stolica Malediwów to wyspa Male o wymiarach 1 na 1,5 km – spokojna, czysta, z labiryntem wąskich uliczek i majestatycznym meczetem. Wielu archeologów uważa, że pierwszymi ludźmi na wyspie byli tajemniczy czciciele słońca – Redin, o niebieskich oczach i jasnych włosach. Nie wiadomo co się stało z narodem Redinów. Wiadomo natomiast, że przodkowie współczesnych mieszkańców dotarli na archipelag prawdopodobnie ze Sri Lanki i południowych Indii 500 lat przed naszą erą. Dziś archipelag to państwo w 100% islamskie i stacje telewizyjne 5 razy dziennie transmitują modlitwy. Dziwi więc, że malediwskie kobiety mogą tu same spacerować, że palą w publicznych miejscach fajkę wodną (zwana tu gudu – gudu), że witają się z mężczyznami podając rękę. To wszystko jest niespotykane w innych muzułmańskich krajach. Chusta na głowie to często jedyny element, który różni ich ubranie od europejskiego.

qwMalediwy to nie miejsce na masową turystykę, co wręcz głoszą państwowe władze. Hotele buduje się ze smakiem i dbałością o szczegóły. Na szczególna uwagę zasługują luksusowe domki wybudowane na palach, niczym molo wprost na wodzie błękitnej laguny. Takie położenie gwarantuje niezapomniane widoki i szum oceanu. Zazwyczaj na niewielkiej wyspie zbudowany jest tylko jeden hotel. Do hotelu można dostać się hydroplanem, lokalnym samolotem lub szybka łodzią motorową. Warto też skorzystać z hotelu na luksusowej łodzi, takie rozwiązanie umożliwi zwiedzanie innych wysp – codziennie nowe wrażenia. Warto pamiętać, że malediwskie rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych. Wnętrzem każdego atolu jest laguna bogata w bajecznie kolorowe, różnorodne podwodne życie. By je podziwiać nie trzeba być wytrawnym nurkiem, wystarczy fajka i rurka. Wyspy z tzw. house reef gwarantują całe bogactwo barw, wzorów i kształtów żyjących tu wyjątkowych stworzeń.

Malediwy to raj dla osób, które nie tylko poszukują wytchnienia, odpoczynku, ale są również żądni przygód, mocnych wrażeń. Na takich czekają hydroplany, z których najlepiej ogląda się atole i wycieczki np. popularne „igraszki z diabłem morskim” czyli pływanie z mantami. Wieczorami na atolach rozbrzmiewają tradycyjne rytmy nazwane bodu boru, co oznacza duży bęben. W rytmach słychać silne wpływy afrykańskie. Tańczą wyłącznie mężczyźni. Na Malediwach nie można się nudzić. Przecież zgodnie z obietnicą z folderu to tutaj poznaje się uroki raju. A dla tych wyjątkowo aktywnych, którym nie wystarczą doznania z Malediwów, istnieje możliwość połączenia wypoczynku na Malediwach ze zwiedzaniem odległej zaledwie 1,5 godz. drogi samolotem Sri Lanki.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.