Opublikowano:: pon, Sie 24th, 2015

„Radosna szkoła” – projekt rządowy

Czy ktokolwiek zastanawiał się kiedyś, skąd tak naprawdę bierze się duża część placów zabaw? Oczywiście, jeśli jest to prywatne strzeżone osiedle, to raczej nie ma wątpliwości, że plac postawił tam deweloper i był on wcześniej zakładany w całym projekcie. Jednak te place zabaw, które znajdują się przy szkołach w przeróżnych dzielnicach miasta, gdzie deweloper, czy jakikolwiek inny inwestor nie za bardzo miałby możliwość dotrzeć. Tam place powstały w dużej części dzięki państwowemu dofinansowaniu z programu „Radosna szkoła”.

01018Jak wiadomo, przez różne problemy finansowe nie wszystkie szkoły mogą pozwolić sobie na taką inwestycję w pełnym wymiarze finansowym. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wysyłka odpowiedniego formularza, który można pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Skorzystanie z tego programu daje szanse zarówno publicznym, jak i prywatnym szkołom podstawowym na uzyskanie wsparcia. Głównym założeniem jest przede wszystkim zapewnienie wszystkim uczniom odpowiedniego rozwoju fizycznego, który w połączeniu z elementem socjalizacji poprzez zabawę. Daje to niepowtarzalną szansę na stworzenie w szkołach idealnych warunków do prowadzenia przez dzieci aktywności ruchowej.

Szkoły, które biorą udział w programie, mogą otrzymać dofinansowanie na przeróżne pomoce dydaktyczne. Jednak, jako że głównym celem przyświecającym rządowi podczas tworzenia programu było zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wśród najmłodszych, miejsca takie powinny zostać wyposażone w przyrządy, które umożliwiają zaspokojenie potrzeb ruchu. Dowolność możliwości jest dość szeroka, ważne jednak, aby sprzęt umożliwiał również rozwój umysłowy dziecka. Na tym właśnie polega komplementarność całego projektu. Nie chodzi przecież jedynie o to, aby dziecko miało, gdzie się pobawić. Cały plan zakłada, że podczas zabawy, czy odpoczynku, podopieczni będą mogli rozwijać swoje zainteresowania. Dlatego, obok placu zabaw konieczne jest również zapewnienie dzieciom kącika, który pozwoli im na zabawy wyciszające, które wymagają skupienia i koncentracji na zadaniu.

Warto zauważyć, że inwestycja w szkolny plac zabaw, pozwala osobom prowadzącym zajęcia wychowania fizycznego na niewielkie zmiany w koncepcji prowadzenia zajęć. Plac zabaw umożliwia bowiem implementację zupełnie nowych rozwiązań od kreowania coraz to nowszych torów przeszkód do wspinaczki. Wystarczy, że projekt zawierać będzie odpowiednie przyrządy.

Plusem tego projektu jest to, że po zakończonych zajęciach czy w weekendy każde dziecko może skorzystać z placu zabaw. Projekt zakłada, że w momencie, gdy nie odbywają się żadne zajęcia szkolne, plac powinien być ogólnodostępny dla wszystkich dzieci. Daje to rodzicom możliwość do spędzania wolnego czasu z dziećmi tak, aby zapewnić im pełny rozwój psychofizyczny.

Projekt zakłada jedynie dofinansowanie takiej inwestycji. Dlatego przed złożeniem odpowiedniego wniosku należy koniecznie zweryfikować, czy będziemy w stanie pokryć resztę inwestycji. W każdym razie, zrealizowanie projektu budowy przyszkolnego placu zabaw jest pomysłem dobrym, który nie tylko zbuduje pozytywny wizerunek całej placówki, ale przede wszystkim pozwoli dzieciom na rozwój w idealnie do tego stworzonych warunkach.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.