Opublikowano:: śr, Sie 12th, 2015

Przyjemne z pożytecznym

Dziś, kiedy każde osiedle, mniejsze miasto czy nawet wieś decyduje się na budowę placu zabaw dla dzieci, należy zwrócić uwagę na wiele innych czynników, które będą miały wpływ na to, czy miejsce będzie odwiedzane przez członków społeczności. Nie chodzi tutaj jedynie o sam sprzęt do dziecięcej zabawy, ale również o zajęcie czasu rodzicom.

2861325_2ef069f9Większość placów zabaw to przede wszystkim sprzęty dla dzieci, bo przecież to dla nich wykreowano to miejsce. Rola rodziców czy opiekunek ogranicza się do siedzenia na ławeczce i obserwowania swoich pociech. Jednak nowocześni projektanci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom aktywnych rodziców. Nikt przecież nie ma ochoty siedzieć bezczynnie przez dwie godziny, patrząc jednocześnie, jak dziecko bawi się z rówieśnikami. Dlatego nowo powstałe place zabaw najczęściej  gdzie znaleźć można wiele przyrządów skierowanych właśnie do rodziców, najczęściej do wracających do formy sprzed ciąży matek.

Istnieje wiele rodzajów urządzeń. Najczęściej spotkać można orbitrek, który nie tylko na siłowni robi furorę. Urządzenie przede wszystkim poprawia koordynację ruchową, sprawność kończyn górnych i dolnych oraz stawów, co idzie w połączeniu ze spalaniem nadmiernej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo orbitrek poprawia funkcje układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, co może znacznie wydłużyć życie i poprawić kondycję. Kolejnym urządzeniem stosowanym w fitparkach jest drabinka. Pomaga ona przede wszystkim w rozciąganiu, co wpływa korzystnie na mięśnie i stawy. Dalej spotkać możemy urządzenie, które pomaga we wzmocnieniu i rozbudowie mięśni brzucha, grzbietu oraz ud – podciąg nóg. Jednym z ważniejszych urządzeń stosowanych w takich miejscach jest jeździec. Ćwicząc na tym urządzeniu, poprawia się ogólną wydajność organizmu, a przy tym wytrzymałość oraz siłę. Niestety, ale wiele osób rezygnuje z ćwiczeń na tym przyrządzie, a wszystko za sprawą tego, że korzystanie z niego może wyglądać dość dziwnie. Warto jednak zauważyć, że same ćwiczenia pomagają we wzmocnieniu mięśni pleców, ramion, brzucha, nóg czy klatki piersiowej. Można powiedzieć, że to jedno urządzenie daje nam ogólny rozwój mięśni. Rowerek to chyba najczęściej stosowane urządzenie w takich miejscach, wszystko za sprawą jego znacznego wpływu na poprawę sylwetki. Godzinna jazda to przecież kilkaset spalonych kalorii.

Każdy współczesny plac zabaw powinien być wyposażony w swego rodzaju kącik dla rodzica, nawet jeśli nie będzie to wyspecjalizowany fitpark, zawsze może to być kilka ławek i huśtawka dla zabicia czasu spędzonego na obserwowaniu pociech. Pamiętajmy jednak, że urządzenia fitness z całą pewnością przyciągną większą ilość chętnych rodziców, dla których aktywne spędzanie czasu to podstawa opieki nad dzieckiem.

Pozdrawiamy, Freekids.pl