Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Przyjazny dom dla niepełnosprawnych

W Polsce – jeśli ufać statystykom – żyje ponad pięć milionów osób niepełnosprawnych, które każdego dnia zmagają z wieloma przeszkodami, np. w postaci barier architektonicznych, choć trzeba przyznać, że pod tym względem można zauważyć postępy. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ogromny dom z pięknym ogrodem i są zmuszeni do mieszkania w bloku, które – w dużej mierze – nie są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, niezależnie od tego, czy korzystają one ze standardowego czy elektronicznego wózka inwalidzkiego. Jeśli jednak w budynku znajduje się duża winda, to komfort życia zdecydowanie wzrasta. Większość czasu spędzamy jednak we własnym domu czy mieszkaniu, które powinny być dostosowane do potrzeb.

Podłoże

16769-a-woman-in-a-wheelchair-getting-into-a-shower-pvMieszkanie w bloku niesie ze sobą sporo utrudnień, a podstawowym jest z pewnością podłoże, które nie może utrudniać poruszania się na wózku. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w specjalne maty wygłuszające, aby nie przeszkadzać sąsiadom. Podstawą jest jednak usunięcie wszelkich progów, żeby wszystkie poziomy w naszym domowym zaciszu były takie same. Wybierając podłogę, warto zdecydować się na taką, która posiada bardzo wysoki poziom ścieralności (buk lub jesion). W przypadku dywanu bądź wykładziny, powinny one być na stałe przymocowane do drewnianej podłogi. Bardzo wymagającym pomieszczeniem jest łazianka, gdzie warto zamontować specjalne maty antypoślizgowe.

Niepełnosprawni często napotykają na swojej drodze przeszkody, więc istotne w urządzaniu domu jest oświetlenie. Włączniki powinni być ulokowane na wysokości 70 do 100 centymetrów. Jeśli osoba niepełnosprawna bez problemu porusza się na wózku, to można zastosować światło z czujnikami ruchu, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Podobnie jak piloty sterujące światłem, które dzięki wyraźnym klawiszom mogą być przyjazne także dla starszych osób. Dodatkowo pomocne okazują się boczne lampki.

Łazienka

VCTP0021__560x490Ponadto, powinniśmy odpowiednio zagospodarować przestrzeń, aby móc swobodnie się poruszać na wózku, nie zapominając o właściwym umiejscowieniu umywalek czy zlewozmywaków (70-80 cm nad podłogą), dodatkowo montując pomoce w postaci poręczy. Jeśli wybieramy kran, to najlepiej kupić taki, który ma podnoszoną baterię, a nie odkręcane korki. Jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu.

Podczas korzystania z łazienki, można wspomagać się krzesłami czy stołeczkami prysznicowymi, których wysokość należy dopasować do swoich potrzeb, podobnie jak ławeczki na wannę. Jeśli chodzi o prysznic, to powinien on być wyposażony w długi wąż, który pozwoli na dowolne operowanie podczas dłuższego korzystania. W przypadku wanny – poza ławeczką – warto stosować specjalne maty antypoślizgowe czy podesty, które zapewnią łatwiejsze wejście i wyjście.

Kuchnia

W kuchni również podstawą powinien być swobodny dostęp do wszelkich urządzeń i szafek, a dodatkowo warto wymienić drzwi na przesuwne, przez co zyskamy sporo wolnej przestrzeni. Przy wejściu ustawmy lodówkę, za która warto ulokować zlewozmywak i kuchenkę elektryczną. Wszelkie sprzęty powinny być proste w obsłudze, a blaty nie mogą mieć zaostrzonych krawędzi. Pod nimi nie warto umieszczać jakichkolwiek szafek. W zlewozmywaku najlepiej zamontować rączkę prysznicową, dzięki czemu zmywanie będzie dużo prostsze.

Montując szafki, pamiętajmy, żeby pozostawić trochę wolnej przestrzeni między nimi. Tutaj sporą rolę odgrywa odpowiednia wysokość blatu, aby można było pod niego bez problemu wjechać. Całość powinna uzupełnić antypoślizgowa podłoga, która jest łatwa w utrzymaniu czystości, gdyż w kuchni dzieje się najwięcej, więc jest ryzyko wylania płynów, pobrudzenia w trakcie gotowania. Każdy rodzaj sprzętu jest wybierany indywidualnie, a wtedy należy wziąć pod uwagę stopień niepełnosprawności i możliwości przestrzenne.

Pozdrawiamy, Viteacare.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.