Opublikowano:: pon, Wrz 14th, 2015

Przygotuj swój dom na zimę

Jesienią zaopatrujemy się w cieplejsze kurtki, w szufladach szukamy szalików, kupujemy nowe buty i chętniej pijemy gorącą herbatę z cytryną. Nasz organizm domaga się odpowiedniej troski i jest to dla nas znak, że lato już definitywnie odeszło. Dbałość o nas samych i bliskich wydaje się najbardziej naturalnym, zdrowym odruchem. Pamiętajmy jednak, że nie tylko my potrzebujemy spokojnej jesieni i zimy. Nasze mieszkania i domy w jesiennym okresie potrzebują przeglądu i zabezpieczenia newralgicznych punktów, aby spokojnie przetrwać zimę. Zależy nam na spokojnym zimowaniu? Zaopiekujmy się zatem swoim domkiem.

window-695311_640

Warto zatem przyjrzeć się oknom i drzwiom, o czym dokładniej za chwilę, aby zaoszczędzić na rachunkach za zużywaną energię. Nie ma nic gorszego od nieszczelnych frontów, które wpuszczają chłodne powietrze. Co zatem warto zrobić, aby ustrzec się takich nieprzyjemnych konsekwencji?

Przede wszystkim szczelne okno

Szpary, przez które ucieka najwięcej ciepłego powietrza powodują nie tylko zwiększenie zużycia energii, ale również narażają domowników na infekcje. Warto zatem przyjrzeć się oknom przed zimą (najlepiej w czasie wietrznych dni, aby sprawdzić skalę ewentualnych przewiewów). Aby zabezpieczyć okna użyjmy silikonu, albo specjalnej taśmy izolacyjnej. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę. Brak jakichkolwiek ruchów powietrza nie odbije się dobrze na naszym domu, ale również na nas samych. Zimą też musimy mieć czym oddychać.

Jednym z najczęstszych problemów jest nieprawidłowa regulacja skrzydeł względem ościeżnic (czyli ramy zamontowanej wewnątrz ściany). Najnowocześniejsze okna można samodzielnie regulować, dzięki czemu nieduże szpary możemy skorygować samodzielnie. Jednak w niektórych przypadkach konieczna będzie konsultacja z fachowcem.

Sprawdź instalacje grzewcze

Jak to zrobić? Odpowiednio wcześniej uruchom piec, aby zorientować się czy grzejniki będą wymagały drobnej naprawy. Czasami ciepło nie dociera do kaloryferów, ponieważ są one zapowietrzone. Wówczas za pomocą specjalnego kluczyka należy je odpowietrzyć, czyli oczyścić ze zbędnej wody. Po takim zabiegu powinny już działać bez zarzutu.

Warto również, raz na jakiś czas, zaprosić do kotłowni specjalistę, który oceni stan naszego pieca. Fachowiec wyeliminuje ewentualne usterki, oczyści i przygotuje piec do sezonu,

Tak przygotowany dom pozwoli cieszyć nam się chwilami spędzanymi z rodziną bez obaw, że jakieś zewnętrzne usterki zakłócą nam spokój i narażą na o wiele większe koszty niż sezonowa konserwacja. Bierzmy to pod uwagę!

Pozdrawiamy, Pakart.com.pl