Opublikowano:: śr, Paź 14th, 2015

Przygotuj ogród do zimy

Właściciele domowych ogrodów oraz ogródków działkowych mają w okresie jesienno-zimowym sporo pracy. Aby cieszyć się pięknem i bogactwem roślin wiosną, należy teraz o nie zadbać. Kiedy zacząć i co robić by nasz ogród był piękny przez cztery pory roku?

Chłód powietrza, trzaskający ogień w kominku, spadające liście, które mienią się kilkoma kolorami – to jesień!

Dla ogrodników, ale także wszystkich amatorów przyrody to ten czas w roku, kiedy można sadzić w ogrodzie nowe okazy: cebulki kwiatowe oraz zbierać plony warzyw, które wykopujemy, a pozostałe części liści i łodyg wyrzucamy na kompost. Jesienią możemy sadzić rośliny, które kupujemy w doniczkach, jak i te kopane z gruntu. Jeżeli posadzimy rośliny teraz to zdążą się one zakorzenić przed nastaniem mrozów. Pamiętajmy, że posadzone jesienią rośliny nie są narażone na susze, upały, palące słońce – mają zatem czas się swobodnie rozwijać. Rośliny kopane z gruntu to te kupowane z odkrytym systemem korzeniowym, sadzimy w czasie ich spoczynku, czyli po zrzuceniu liści (w drugiej połowie października i w listopadzie).

garden-825741_640

Jesień to dobry czas na przesadzanie roślin

Rośliny iglaste i zimnozielone najlepiej przesadzać do końca września. Zakończyły już one roczny przyrost, a zatem całą energię mogą już spożytkować na ukorzenienie się przed nastaniem zimy. Pamiętajmy, aby wykopać roślinę z jak największą bryłą korzeniową, a następnie ostrożnie przenosimy je w wybrane miejsce. Roślinę należy wsadzić na tej samej wysokości, na której była wsadzona w miejscu pierwotnym, a ziemię wokół obłożyć warstwą kory.

Wydaje się, że w okresie jesienno-zimowym nie trzeba podlewać roślin. Nic bardziej mylnego! Jeżeli jesień jest sucha, podlewamy szczególnie rośliny iglaste i zimnozielone. Muszą one zgromadzić odpowiednią ilość wody, dzięki czemu łatwiej zniosą zimę.

Okrywanie

Niektóre rośliny zminozielone wymagają okrywania jutą lub agrowłókniną. Nie narażaj swojej ciężkiej pracy na zmarnowanie!

Sprzątanie

Zgrabienie liści to absolutna podstawa. Nasz ogród musi być czysty i zadbany, dlatego wszelkie odpady powinniśmy umieszczać w specjalnych workach. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu mebli ogrodowych. Schowajmy je do garażu lub piwnicy, aby na wiosnę równie mocno nas cieszyły. Jesienią i zimą nie spędzamy aż tak dużo czasu w ogrodzie. To jednak nie powód, aby całkowicie o nim zapomnieć!

Pozdrawiamy, Pakart.com.pl

 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.