Opublikowano:: pt, Paź 9th, 2015

„Przybyli ułani…”

Wielu z nas z miłą chęcią cofnęłoby się do czasów, kiedy to pośród brukowanych uliczek krążyły Pułki ułańskie, ćwicząc jazdę konną w warunkach miejskich. Piękne mundury, konie i bogato zdobione szable – to oni kreowali nieskazitelny wizerunek Polskich Sił Zbrojnych. Aktualnie tradycja nie przestała istnieć, dzisiejsi ułani to jednak już nie to samo co jeszcze 80 lat temu.

Dziś ułanów spotykamy przede wszystkim podczas dużych uroczystości państwowych. Każdy z nas widział już żołnierza jazdy lekkiej, uzbrojonego w lance, szable oraz broń palną. Widok pięknych koni i idealnie wyglądających jeźdźców do dziś robi wrażenie. Dlatego warto zauważyć, że historia ułanów sięga nawet 300 lat wstecz.

Ulani_RB3Sama nazwa pochodzi z języka mieszkających na terenie polski Tatarów – zatem jazda ułańska wywodzi się z historii mongolskiej, gdzie słowo oznaczało młodzieńca. Istnieje wiele interpretacji pochodzenia nazwy. Historia Mongołów i Tatarów, którzy osiedlili się na terenie Polski, ściśle jest z tym związana. Mongolscy arystokraci nosili bowiem tytuł Sułtana, jednak w wyniku zmian językowych tytuł przekształcono w nazwisko Ułan. W czasie wojny domowej 1715-1716 Pułk Aleksandra Ułana stanął po stronie Króla Augusta II. W podzięce za zasługi panujący monarcha wcielił pułk do służby w armii saskiej. Po śmierci Aleksandra Ułana, jego dowództwo obejmowali kolejni żołnierze, jednak pułk dalej nosił nazwę ułańskiego. W kolejnych wojnach już wszystkie oddziały, które powstały na wzór tej, dowodzonej przez Aleksandra Ułana – jazda konna uzbrojona w lance, szablę i broń palną, zaczęto nazywać ułańskimi.

Historia Polski spowodowała, że pułki ułańskie były coraz bardziej rozpoznawalne, a przez rozbiory, w każdym państwie zaborczym funkcjonowały polskie oddziały ułanów. Od momentu powstania, historia ułanów była dość podniosła. Ułani za każdym razem pokazywali, jak wiele są w stanie poświęcić dla ojczyzny. Druga Wojna Światowa przyniosła jednak zmiany. Pułki ułańskie przekształcono w oddziały pancerne – jazda konna nie mogła równać się z oddziałami pancernymi oraz bronią maszynową. PRL przyniósł rozwiązanie wszystkich pułków kawalerii Ludowego Wojska Polskiego w 1949 r., przez co zatracono tradycje ułańskie. Upadek reżimu pozwolił jednak na jego odbudowę. Dzięki temu w 2000 r. powołano Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, który kontynuuje tradycje ułańskie w mundurze oraz uzbrojeniu.

Polskie tradycje wojskowe, są dla wielu czymś najważniejszym. Dzięki temu historia nie daje o sobie zapomnieć. Oddziały nazywane są po działających prawie 100 lat temu pułkach ułańskich, co pozwala na zachowanie pięknej tradycji. Nie zapomnijmy zatem o tych, którzy oddali życie za Polskę, bo dzięki nich możemy żyć w wolnym kraju.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl