Opublikowano:: wt, Gru 15th, 2015

Przepis na udane zdjęcia ślubne. Część 1. Kościół

To właśnie tutaj rozpoczyna się większość ceremonii ślubnych, więc zanim zaczniemy fotografować, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, rozeznanie terenu, sprawdzenie oświetlenia, kolorów ścian, miejsc dla Pary Młodej, a także przestrzeni wokół. Praca fotografa ślubnego zaczyna się na długo przed tym wyjątkowych wydarzeń. Potrzeba doświadczenia, aby zaplanować każdy etap perfekcyjnie, gdyż fotografowanie zaślubin to bardzo wymagający element całego przedsięwzięcia, gdzie sporą rolę odgrywa również profesjonalny sprzęt.

photo-937262_960_720Profesjonalny fotograf, który pracuje w terenie przy różnego rodzaju ceremoniach, nie jest rzemieślnikiem w swoim fachu. To kreatywny artysta, który do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie. Rutyna zabija przyjemność z kolejnych wyzwań.

Aby móc wykazać się swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami, fotograf powinien mieć swobodę działania, więc sporo w tej materii zależy od księdza, który nie powinien przesadnie ograniczać poruszania się po kościele. Nie mogą nam również przeszkadzać inne osoby, które stoją z małymi aparatami i na własną rękę chcą uwiecznić te piękne chwile. Takie warunki nie sprzyjają komfortowi pracy. Nigdy nie wiesz, czy nagle nie wyskoczą przed obiektyw.

Fotografia ślubna wymaga sporej cierpliwości i refleksu, żeby wychwycić wszelkie nieprzewidziane sytuacje, które mogą zdarzyć się pod wpływem stresu. Właściwe przygotowanie minimalizuje obawy przed kryzysowymi sytuacjami. Warto sprawdzić warunki przestrzenne, skontrolować możliwości naszych lamp błyskowych, które warto skonfrontować z dostępnym oświetleniem wewnątrz kościoła.

grooms-989861_960_720Poszukajmy dla siebie najbardziej optymalnej pozycji, aby zdjęcia były jak najlepszej jakości. Nie bez znaczenia są kolory ścian czy witraże. Najgorszą zmorą dla każdego fotografa jest ciemny kościół, dlatego warto mieć do dyspozycji wiele modeli obiektywów, najlepiej wyposażonych w wysokie wartości czułości ISO, choć mogą się przydać również jasne stałoogniskowe. Polecamy mieć przy sobie kilka lamp błyskowych, a także teleobiektyw. Należy być przygotowanym na każdą – nawet niesprzyjającą – okoliczność.

Wyjątkowy efekt końcowy nie jest możliwy bez współpracy z Parą Młodą, która powinna przekazać wszelkie wskazówki dotyczące przebiegu ceremonii ślubu, zwracając uwagę na istotne momenty, które szczególnie warto sfotografować, a także najistotniejsze osoby (rodzinę, chrzestnych, dziadków), aby później można było uzupełnić rodzinny album.

Tak jak już wspomnieliśmy, fotograf ślubny to artysta z prawdziwego zdarzenia, więc potrafi uchwycić wszelkie emocje. Radość, wzruszenia, przerażenie…

Korzystajmy ze wszystkich dostępnych zakamarków kościoła. Jeśli mamy do dyspozycji chór – nie możemy przepuścić takiej okazji. Poruszając się po kościele nie możemy jednak zwracać na siebie sporej uwagi. Pamiętajmy, że nie jesteśmy najważniejsi, a sztuką jest wykonanie pięknych zdjęć ślubnych pozostając niezauważonymi.

Pozdrawiamy, Ncstudio.pl