Opublikowano:: pt, Wrz 25th, 2015

Przegląd sprzętu pomocniczego

W dzisiejszym artykule przedstawimy sprzęt, który sprawi, że życie może być łatwiejsze. Dotyczy to głównie osób starszych, którym chodzenie sprawia wiele trudności. Kiedyś zwykłe czynności nie były żadnym wyzwaniem, ale z wiekiem pojawia się sporo dolegliwości, dlatego potrzebne są rozwiązania, które ułatwią normalne funkcjonowanie. Rzadko ze sprzętu rehabilitacyjnego korzystają dzieci czy młodzież, gdyż określany jest raczej jako smutny atrybut starości. Mamy głównie na myśli wszelkiego rodzaju balkoniki, podpórki czy chodziki, które są bardziej stabilne niż kule lub laski. Warto zaznaczyć, że nazewnictwo bywa używane zamiennie, np. balkoniki stacjonarne (nóżki zakończone antypoślizgowymi oponami) określane są jako podpórki. Dla osób sprawniejszych najlepszym rozwiązaniem powinny być balkoniki czy podpórki wykonane z aluminium. Inaczej jest z osobami starszymi, które potrzebują większej stabilizacji, mocniejszego opierania, dlatego im polecalibyśmy modele dużo cięższe.

Osoby starsze, które zmuszone są do nauki chodzenia na nowo, powinny zakupić balkonik kroczący, bardzo ułatwiający życie. Natomiast chodziki są bardzo uniwersalne, są przydatne zarówno w domu podczas wykonywania codziennych czynności, jak i na spacerze. Nie jest konieczna pomoc drugiej osoby, gdyż w razie problemów można odpocząć na siedzisku, które zostało specjalnie dopasowane do potrzeb pacjenta.

VCBK223__560x490Największy jednak wybór mamy, decydując się na podpórki, które są bardzo wygodne, a rozbudowane modele (na zdjęciu) – wyposażone w cztery kółka – są bardzo pomocne osobom, które cierpią na schorzenia o podłożu reumatycznym. Tego typu sprzęt pomaga zachować pion oraz zdecydowanie ułatwia poruszanie się. Można go łatwo transportować, dzięki składanej stalowej ramie, a w razie konieczności, możemy skorzystać z hamulców, które posiadają możliwość blokady. Jeśli wybieramy się na zakupy, docenimy przedni kosz zakupowy, który nie utrudnia widzenia, nie zasłaniając jego pola.

VCBK2A__560x490Ta czterokołowa podpórka wyróżnia się także specjalnymi uchwytami, wspomagającymi podparcie pod łokcie, dodatkowo regulowane w poziomej płaszczyźnie. W razie konieczności, możemy także schować kule, dzięki kolejnemu uchwytowi.

Mniej zaawansowanym, ale bardzo przydatnym urządzeniem jest podpórka czterokołowa typu ambona. Jej dużym atutem są miękkie podłokietniki, które możemy dowolnie regulować, według naszych potrzeb, a także lekka konstrukcja, dzięki czemu podpórka jest jeszcze wygodniejszym narzędziem rehabilitacyjnym dla pacjentów, którzy są dużo sprawniejsi, ale potrzebują nieznacznej pomocy w poruszaniu się i pionizacji.

2014-10-08-MDH-098Jeśli często podróżujemy i potrzebujemy pomocnika, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, polecamy stalową podpórkę trójkołową (na zdjęciu). Dużą jej zaletą jest również mała waga. Najczęściej stosowana przez osoby, które nie są w stanie korzystać z kul, a są bardzo aktywne, nie chcą ryzykować ze spacerów czy zakupów. Właśnie specjalnie dla nich została zamontowana spora torba zakupowa, zamykana na zamek błyskawiczny, aby w trakcie drogi nic nie wypadło.

Poza specjalną torbą, można też skorzystać z przedniego kosza zakupowego. Możliwości mamy naprawdę sporo, a priorytetem powinien być komfort przemieszczania się, aby ułatwić sobie w znacznym stopniu życie. Podpórki tym się różnią od balkoników, że są bardziej zaawansowane i posiadają więcej funkcji, a przewidziane są dla osób, które są w stanie nauczyć się panować nad sprzętem, hamulcami, dodatkowymi atrybutami.

Pozdrawiamy, Viteacare.com