Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Przed zamówieniem domu z bali

Domy z bali są w Polsce coraz bardziej doceniane ze względu na swoje liczne zalety. Drewno jest przyjazne, ciepłe i miłe w dotyku, a do tego zdrowsze niż inne materiały budowlane. Wyróżnia je wytrzymałość i elastyczność. W domach z drewna panuje przyjemny klimat, który potrafią docenić szczególnie osoby lubiące przebywać na łonie natury.

67Okazuje się, że firm budujących w Polsce domy z bali wciąż jest niewiele. W większości miejsc można zamówić jedynie domy letniskowe i rekreacyjne, a nie domy drewniane całoroczne. Takie przygotowane do tego, by komfortowo się w nich mieszkało o każdej porze roku czy takie z bardziej skomplikowanymi bryłami (posiadające balkony, dachy wielospadowe czy tarasy). Rozpoczęcie tego rodzaju przedsięwzięcia jest zazwyczaj możliwe w oparciu o gotowy projekt lub indywidualny pomysł inwestora.

Nie da się ukryć, że budowa domu z bali na podstawie własnego projektu będzie dla każdej firmy łatwiejsze i w większości przypadków szybsze. W końcu montaż z nowych elementów jest większym wyzwaniem, niż z elementów już znanych przy składaniu których ma się doświadczenie. Najczęściej w zakres materiałów niezbędnych do wybudowania domu, wchodzą ściany, stropy, więźba dachu i podłoga. Ale mogą to być też inne elementy: boazerie, stolarka okienna i drzwiowa czy schody. Każdy dom musi stanąć na jakimś fundamencie. Dobre firmy mogą przygotować fundament pod budowę domy, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, musimy zadbać o to we własnym zakresie.

Przed podjęciem decyzji o tym, że chcemy zamieszkać w domu z bali, warto przejrzeć dokładnie ofertę wybranych producentów. Wskazane jest wtedy szczegółowe zorientowanie się w tym, jak dokładnie będą przebiegały prace i kto będzie je wykonywał. Mimo rosnącej popularności domów z bali na rynku wciąż można zaobserwować deficyt dobrych firm, które zajmowałyby się ich montażem. Dlatego jeżeli zależy nam na czasie, warto wcześniej zgłosić się do wybranej firmy.

Nawet jeżeli czas oczekiwania okaże się dłuższy, niż pierwotnie zakładaliśmy, zostanie to zrekompensowane niższymi kosztami na etapie budowy i użytkowania, krótszym czasem powstawania budynku. Na postawienie średniej wielkości domu drewnianego z bali wystarczy zwykle okres jedynie ok. 4 tygodni. Nawet w okresie zimowym, ponieważ aura nie ma większego znaczenia ze względu na brak prac mokrych, takich jak betonowanie czy murowanie.

Źle wykonane domy z bali mogą mieć większą podatność na wilgocenie i gnicie, dlatego tak ważna jest wysoka jakość wykonania. Aby tak było należy wybrać firmę z odpowiednim doświadczeniem w realizacji tego typu zleceń. Chęć za oszczędzenia na tym, może się zemścić i obrócić przeciwko właścicielom już po kilku latach. A zatem pamiętajmy, by dokonywać tylko przemyślanych i racjonalnych wyborów.

Pozdrawiamy, Proeko.com