Opublikowano:: pt, Kwi 5th, 2013

Poznaj Aleksandrę Czartoryską / Ogińską

Ratusz

Ratusz Również został rozbudowany przez księżną Aleksandrę Czartoryską. Dostawiła do niego poprzeczne skrzydła, które przeznaczone zostały na sklepy, natomiast pomieszczenia w wie y pełniły funkcje administracyjne. Przebudowa spowodowała, e obiekt ten jest bardzo urozmaicony stylowo. Dolne partie w klimacie barokowym kontrastują z wie ą noszącą znamiona rokoka oraz górną kondygnacją nawiązującą do form klasycystycznych. Aleksandra zabezpieczyła swoje dzieło piorunochronem, którego instalacji dokonał matematyk królewski – Adam Kukiel. Uroczystość ta została nawet zwieńczona wierszem Franciszka Karpińskiego. Ratusz został w znacznym stopniu zniszczony w po arze w 1789 roku, ale na szczęście Aleksandra zdecydowała się go odrestaurować. Na wie y Ratusza księżna kazała umieścić figurę Jacka dźwigającego kulę ziemską. Według jednej z legend tak właśnie na imię miał koniuszy Aleksandry.

 

Kościół Św. Stanisława i jego otoczenie

Barokowo-klasycystyczny kościół Św. Stanisława wybudowany został przez księcia Kazimierza Czartoryskiego. Był to w Siedlcach pierwszy kościół murowany. Aleksandra Czartoryska zdecydowała się na wybudowanie fasady. Konstrukcja ta została zaprojektowana przez architekta, Stanisława Zawadzkiego w 1793 roku.

W najbliższym otoczeniu kościoła znajduje się późnobarokowa plebania. W trakcie przebudowy pałacu plebania była siedzibą księżnej Aleksandry. Niedaleko kościoła na jej polecenie wybudowano miejską bramę o kształcie łuku triumfalnego. Brama ta powstała w latach 1773-1776. Niestety została rozebrana w czasie wojny przez Niemców.

Kaplica Św. Krzyża

W 1791 roku Aleksandra Czartoryska wzniosła kaplicę dworską. Wybudowana została na planie ośmioboku, z kolumnami toskańskimi oraz ażurową latarnią. Na drzwiach znajdowała się kołatka o kształcie lwich głów. Natomiast nad bocznymi drzwiami widniały inicjały samej twórczyni – księżnej Aleksandry. Wewnątrz znajdowało się ręcznie haftowane antependium, prawdopodobnie przez samą Aleksandrę. Kaplica otoczona była murowanym ogrodzeniem. Po dziś dzień niemal w nienaruszonym stanie można ją podziwiać w Siedlcach.

Po śmierci Aleksandry

Niezwykła księżna zmarła w 1798 roku. Siedlce zawdzięczają jej lata największej świetności. Wielu historyków uważa, e to dzięki niej miasto podniosło się z upadku. Wybudowała mnóstwo nowych budynków o ogromnym znaczeniu gospodarczym i kulturalnym. Wspierała artystów, poetów i muzyków. Troszczyła się równie o komfort życia zwykłych ludzi. Na jej polecenie wybrukowano część ulic miasta. Dbała o szkółki parafialne dla dziewcząt i chłopców. Osiem lat przed śmiercią postawiła drewniany szpital dla ubogich. W klasycystycznym budynku znajdującym się obecnie przy ul. Piłsudskiego Aleksandra utworzyła jadłodajnię dla ubogich. Po śmierci Aleksandry pałac wraz z dobrami siedleckimi przeszedł na własność rządu. Dzięki temu całe Siedlce stały się miastem użyteczności publicznej.

 

Artykuł jest własnością serwisu gazetamedialna.pl i obejmują go wszelkie prawa autorskie.

 

Pages: 1 2

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.