Opublikowano:: pon, Gru 28th, 2015

Poręcze i uchwyty – wygoda i bezpieczeństwo toalety

Toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych odróżnia się od tej zwykłej pod wieloma względami – np. wielkością, wysokością czy umiejscowieniem poszczególnych sprzętów. Jednak taką łazienkę na pierwszy rzut oka najłatwiej rozpoznać po znajdujących się w niej poręczach i uchwytach.

Uchwyty proste

Uchwyty proste

Nic dziwnego – stanowią one podstawowy sposób na zapewnienie niepełnosprawnym bezpieczeństwa i wygody korzystania z toalety i łazienki.

Istnieje wiele rodzajów uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych, jednak pewne parametry są wspólne dla wszystkich tych produktów. Należą do nich antybakteryjność i łatwość utrzymywania w czystości. To cechy szczególnie ważne w miejscu takim, jak toaleta, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej. Higieniczne poręcze powinny stanowić np. wyposażenie hoteli.

Do wspomnianych hoteli idealnie nadają się poręcze ze stali emaliowanej proszkowo, które można wykonać na specjalne zamówienie – w dowolnym kolorze z palety kolorów RAL. Pozwoli to zachować indywidualny styl i estetykę wyposażenia hotelu. Jednak wygląd to nie wszystko. Przy wyborze poręczy warto zwrócić uwagę, czy posiadają one wszystkie wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.

Uchwyt kątowy poziomo-pionowy lewy

Uchwyt kątowy poziomo-pionowy z powłoką nylonową

Poręcze i uchwyty ze stali emaliowanej to produkty dobrej jakości w przystępnej cenie. Wykonuje się je z rurek o średnicy 25 mm i wyposaża w podkładki silikonowe, które niwelują nierówności podłoża. Długość dostosowuje się do przeznaczenia poręczy – długą (np. 160 cm) poręcz pionową zainstalujemy pod natryskiem, poręcze krótsze (od 30 do 80 cm) sprawdzą się natomiast obok toalety.

Oprócz poręczy prostych wyróżniamy także poręcze łukowe – uchylne bądź stałe, ścienne lub podłogowe. Są to poręcze ogólnego zastosowania, odpowiednie do strefy umywalkowej, prysznicowej i wc. Dobrym rozwiązaniem dla ostatniej z wymienionych jest poręcz z miejscem na papier toaletowy. Pod prysznicem sprawdzą się także poręcze kątowe.

Innym rodzajem uchwytów i poręczy są te wykonane ze stali nierdzewnej, np. prestige z oferty firmy Akcjum. Stal nierdzewna AISI 304 ma właściwości antybakteryjne i antykorozyjne. Uchwyty z niej wykonane sprawdzą się zatem w bardziej wymagających warunkach – np. na basenie. Odznaczają się one wyższymi walorami estetycznymi,

Uchwyt uchylny przy WC z miejscem na papier

Uchwyt uchylny przy WC z miejscem na papier

ponieważ wykonuje się je specjalną techniką łączeniową, dzięki której spawy nie są widoczne. Wyposaża się je ponadto w samozatrzaskowe rozetki maskujące, które zakrywają rozety i śruby mocujące.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w zakresie higieny uchwytów i poręczy w toaletach publicznych jest wykorzystanie nylonu. Jest to materiał, który ma właściwości antybakteryjne (dzięki zawartości związków srebra), jest ciepły i miły w dotyku. Nylon także daje się łatwo barwić, dlatego wnętrze wyposażone w elementy pokryte tym materiałem bywa o wiele przyjaźniejsze niż te, które wykorzystują zimną w dotyku i wyglądzie stal nierdzewną.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.