Opublikowano:: czw, Lis 19th, 2015

Podłoga szybko i trwale? Postaw na panele!

Układanie podłogi to taki etap w budowie domu, który sygnalizuje już bardzo jasno – wkrótce nasz budynek będzie skończony i gotowy do zamieszkania. Jeśli jednak zależy nam, aby owo „wkrótce” nastąpiło prędzej niż później, warto zastanowić się nad wyborem jak najmniej problematycznego w kwestii montażu rodzaju podłogi.

4207145189_4f49eda1f4_zZłota rączka, która większość prac w budowanym domu wykonywała samodzielnie, z uśmiechem przyjmie do wiadomości fakt, że podłogę także może położyć bez pomocy fachowców. Wystarczy, że postawi na panele podłogowe. Ich główną zaletą jest to, że można je ułożyć w tzw. systemie pływającym, czyli bez klejenia czy przybijania. Poszczególne elementy łączy się ze sobą krawędziami. Sedno łatwego montażu tkwi w odpowiedniej konstrukcji zamka paneli. Powinien on pozwalać na układanie paneli pojedynczo, nie zaś całymi, łączonymi rzędami.

To cecha istotna nie tylko ze względu na łatwość montażu, ale i… demontażu. Chodzi np. o sytuacje w przyszłości, kiedy to będziemy potrzebowali wykonać pewne prace remontowe, np. poprowadzić kable pod podłogą. Nie zależy nam przecież wtedy na wymianie całej podłogi. Możliwość zdemontowania pojedynczych paneli – bez ich uszkodzenia – będzie tu zatem kluczowa. Czasem zdarza się również, że na podłogę upadnie nam ciężki przedmiot i konieczna jest wymiana jednego tylko elementu. W tej sytuacji ponownie sprawdzą się omawiane panele.

Musimy pamiętać, że szybkość montażu nie może odbywać się kosztem jakości samej podłogi. Co z tego, jeśli zaoszczęsensaloc-handling-1-COPYdzimy czas teraz, jeśli za pół roku będziemy musieli poświęcić go jeszcze więcej podczas niespodziewanych poprawek? Dobrze, jeśli producent gwarantuje, że panele będą trzymać się mocno na krótkich bokach. Kiepską podłogę poznać można właśnie po tym, że w niedługim czasie po jej położeniu pojawiają się w tych miejscach szpary, a poszczególne panele są ruchome.

Z drugiej strony równie duże znaczenie ma prawidłowy montaż paneli. Drewno ma do siebie to, że pod wpływem ciepła może się rozszerzać. Pomiędzy panelami a ścianami powinno zachowywać się w związku z tym nie mniejszą niż 10-milimetrową dylatację (odstęp). Dotyczy to także wszystkich innych zamontowanych na stałe elementów wyposażenia, jak rury grzejników i ramy drzwi. Dla lepszej trwałości podłogi z paneli należy układać ją w temperaturze minimum 18 stopni C (podłoga powinna mieć nim. 15 stopni C, dlatego nie można kłaść jej bezpośrednio po transporcie ze sklepu od domu), przy wilgotności powietrza nie wyższej niż 65 procent. Podłoże powinno być oczywiście oczyszczone, suche i płaskie.

Wszystkim majsterkowiczom życzymy powodzenia!

Pozdrawiamy, Sensa-polska.pl