Opublikowano:: pt, Lis 27th, 2015

Po co dziecku plac zabaw?

Współcześnie, co nie jest żadnym odkryciem, dzieci spędzają większość czasu przed komputerem. Świat gier wirtualnych pochłania je do tego stopnia, że przestały czerpać przyjemność z naturalnej zabawy. Częściowo dlatego, że zbyt mało okazji, aby cieszyć się nieskrępowaną zabawą, a częściowo dlatego, że rodzice nie zaszczepili w swoich pociechach tego pozytywnego bakcyla. Bo przecież na dworze jest zimno, można się pobrudzić, skaleczyć, zrobić sobie krzywdę i spotkać bandytów. Oczywiście te obawy są częściowo uzasadnione, ale nie są one argumentem, który powinien przesądzić o tym, że odizolujemy dziecko od ważnych aktywności i środowiska.

kids-running-348159_640

Po co dziecku plac zabaw?

Na pewno po to, aby zobaczyło, że istnieje jakaś alternatywa. Wirtualny świat jest ciekawy, ale przecież to ten za oknem jest prawdziwy. Pokażmy dziecku, że wspólne spędzanie czasu na dworze, placu zabaw, w parku i nad jeziorem jest ciekawsze! Jeżeli już w najmłodszym zaszczepimy pasję poznawania świata, możemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie świadomym i zaangażowanym człowiekiem, który nie spędzi swojego życia przed telewizorem.

Nawiązywanie przyjaźni

To na placu zabaw, nie przed komputerem, dziecko poznaje nowych kolegów, nawiązuje przyjaźnie, uczy się rozwiązywać konflikty, przewodzić grupie, szukać kompromisów. Takie interakcje są niezwykle ważne dla małego człowieka i wyposażają go w kompetencje, które zaowocują w przyszłości.

To również na placu zabaw dziecko oswaja się z aktywnością fizyczną i uczy, że ruch jest niezbędny oraz przyjemny! To na świeżym powietrzu mogą zrodzić się pasje, które uwarunkują późniejsze wybory. Kto wie, może Twoje dziecko zostanie świetnym piłkarzem, skoczkiem lub akrobatą? Nie zastanawiaj się ani chwili, a najbliższe popołudnie spędzicie razem na spacerze!

Bezpieczeństwo i najwyższa jakość

Wybieraj bezpieczne place zabaw – odpowiednio wyposażone i korzystnie zlokalizowane. Wówczas będziesz mieć pewność, że maluchowi nic się nie stanie. Ważny jest także materiał, z jakiego zostały wykonane sprzęty, ale najważniejsza jest troska rodzica. To dorośli powinni czuwać nad bezpieczeństwem – szczególnie tych najmłodszych dzieci, które mają jeszcze trudności z kontrolowaniem ruchów własnego ciała.

Wybieraj mądrze, ale pamiętaj, że zabawa z innymi dziećmi na placach zabaw ma naprawdę wiele plusów. Rodzicu, wspomnij swoje dzieciństwo, kiedy to beztrosko spędzałeś godziny bawiąc się i rozrabiając z kolegami. Nie pozbawiaj swojego dziecka prawdziwej i niczym nieskrępowanej zabawy.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.