Opublikowano:: śr, Gru 30th, 2015

Plac zbaw w mieście – potrzebny i pożyteczny

Miasto swoim mieszkańcom oferuje znacznie więcej form rozrywki niż wieś. Jednak brak placu zabaw na osiedlu czy w pobliskim parku jest z pewnością silnie odczuwany przez dzieci i ich rodziców. W końcu to jedno z najbardziej naturalnych miejsc do codziennej zabawy i spędzania wolnego czasu – dojeżdżanie do sąsiedniej dzielnicy, by przez godzinę pokorzystać ze zjeżdżalni czy piaskownicy mija się z celem. Dlatego nie tylko wiejskie, ale także miejskie społeczności podejmują działania zmierzające do budowy jak największej liczby przyjaznych dzieciom placów zabaw.

12471688553_93acc1054f_zZ jakiego jeszcze powodu uzasadnione jest wnioskowanie do władz miasta o budowę placu zabaw? Plac zabaw od zawsze był idealnym miejscem do zabaw na świeżym powietrzu. W mieście przecież – zwłaszcza na osiedlach i blokowiskach – takiej przestrzeni często brakowało. W dzisiejszych czasach dodatkowo pojawia się problem niechęci ze strony maluchów do aktywności, ruchu, sportu. Czas wolny spędzają najchętniej w świecie wirtualnym, na siedząco, z laptopem na kolanach i ze słuchawkami na uszach. Nie służy to zarówno ich ogólnemu zdrowiu, jak i kontaktom społecznym. Większa liczba placów zabaw to więcej przestrzeni do swobodnej zabawy i spotkań z rówieśnikami. Place zabaw dla przedszkoli nie rozwiązują problemu, bo niechęć do aktywności pojawia się często dopiero na etapie szkolnym. Rodzice, którzy taką bierność widzą u swoich dzieci, jako pierwsi powinni wystąpić z inicjatywą pt. „stwórzmy plac zabaw dla naszych maluchów”.

Sfinansowaniem placu zabaw w mieście może się zająć spółdzielnia mieszkaniowa. Wystarczy, że porozumie się z samorządem. Spółdzielnia zgodnie ze swoim statutem dysponuje budżetem z regularnych składek jej członków, jeśli więc rozmowy na temat uwzględnienia w nim budowy placu zabaw rozpoczniemy odpowiednio wcześnie (gdy budżet nie jest jeszcze w całości rozdysponowany), spółdzielnia może znaleźć miejsce na taki projekt.

Kolejnym pomysłem jest budżet obywatelski. To bardzo wartościowy projekt władz miast, dlatego warto postarać się przy forsowaniu pomysłu na stworzenie placu zabaw z jego środków. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy miasta mogą sami zdecydować, na co przeznaczyć określony wcześniej procent całego miejskiego budżetu na dany rok. Miasto proponuje zwykle listę przedsięwzięć, ale mieszkańcy mogą także zaproponować własne projekty. Władze miasta często nie potrafią realnie ocenić rzeczywistych potrzeb obywateli; doskonale odzwierciedlają je natomiast projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

Sfinansowanie budowy placu zabaw to także świetne… posunięcie wizerunkowe dla ważnych osobistości, osób 9454217045_230d6f4352_zfunkcjonujących w przestrzeni publicznej, w mediach, ludzi kształtujących opinię publiczną. Mówiąc krótko – przy pozyskiwaniu pieniędzy na rzecz placu zabaw warto rozejrzeć się za prywatnymi darczyńcami. W końcu stworzenie przestrzeni do zabawy dla dzieci to jak najbardziej szlachetny cel. Dodatkową zachętą dla darczyńców powinno być także to, że na terenie gotowego już placu zabaw umieszcza się zwykle dobrze widoczne listy osób, które wsparły inicjatywę.

A co jeśli trudno o sponsora, który jednorazowo zasiliłby nasze konto potężnym zastrzykiem gotówki potrzebnej na budowę? Nic straconego. W Polsce istnieje przynajmniej klika platform finansowania społecznościowego, jak polakpotrafi, siepomaga, wspieramto czy fundujesz.pl, skierowany do organizacji pozarządowych. Croudfunding polega na mobilizowaniu jak największej liczby osób (zwykłych obywateli, naszych sąsiadów, ludzi takich jak my) do wnoszenia drobnych wpłat na nasz cel. Bo jak powszechnie wiadomo – kropla drąży skałę!

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.