Opublikowano:: pon, Cze 29th, 2015

Plac zabaw – drewniany czy metalowy?

Wybór właściwego placu zabaw, który ma służyć w miejscu publicznym, jest bardzo ważny. Jego administrator jest bowiem odpowiedzialny za bezpieczeństwo dzieci, które z niego korzystają i powinien dołożyć wszelkich starań, by im je zapewnić. Pomimo iż wszystkie urządzenia przeznaczone dla najmłodszych muszą spełniać określone normy jakości i bezpieczeństwa, zawsze istnieje pewne ryzyko związane z uszkodzeniami. Współcześnie możliwości jest naprawdę sporo i podjęcie dobrej decyzji może przysporzyć wiele kłopotu.

DSC_705129

Drewno a plac zabaw

Urok, jakim charakteryzuje się drewno, jest z całą pewnością niezastąpiony. Surowiec ten jest znany i z powodzeniem wykorzystywany od najdawniejszych czasów. Ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Doskonale sprawdza się również jako materiał konstrukcyjny placów zabaw dla dzieci. W tym przypadku można stosować jedynie drewno wysokiej jakości, które nie ulega rozszczepianiu i kurczeniu. Co więcej, wszystkie elementy muszą zostać tak wykonane, by nie było szans na obluzowanie czy rozłączenie np. podczas wysychania. Niezbędna jest również właściwa impregnacja. Ten proces zapobiega butwieniu drewna, jednak nie wolno w tym celu stosować szkodliwych środków. Ponadto, konieczna jest konserwacja całego obiektu co kilka lat i regularne kontrolowanie, czy nie ma na placu zabaw żadnych usterek. M. in. z tego względu warto zamieścić numer kontaktowy do administratora placu na tablicy regulaminowej. Opiekun, który zauważy szkodę lub usterkę, będzie miał możliwość poinformowania odpowiednich osób i tym samym zadba o bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Drewniane urządzenia są ekologiczne i najlepiej wpisują się w krajobraz terenów wiejskich, parków czy lasów.

Place zabaw z metalu

Metal na placach zabaw jest obecny nawet, jeśli w dużej mierze przeważa drewno. Często stosuje się go choćby w postaci drabinek, a to ze względu na dużą trwałość, jaką się charakteryzuje. Dokładnie z tego samego powodu inwestuje się w urządzenia niemal w całości wykonane z ów materiału. W dużym stopniu zmniejsza to ryzyko wyrządzenia szkód na skutek wandalizmu. Choć takie place zabaw są bardzo trwałe, nie zmienia to jednak faktu, że podlegają one jednakowym normom, co drewniane. Również muszą być konserwowane co 5-6 lat, a ich powierzchnia zabezpieczona przed korozją. W tym celu stosowane są wyłącznie nietoksyczne środki, które nie narażają bezpieczeństwa dziecka. Nie bez znaczenia jest również przemyślane zagospodarowanie terenu przeznaczonego dla dzieci. Należy wziąć pod uwagę, że metal pod wpływem działania promieni słonecznych nagrzewa się. Jeśli metalowa zjeżdżalnia cały wakacyjny dzień będzie narażona na intensywne naświetlenie, dziecko może się poparzyć. By tego uniknąć, umieszcza się takie atrakcje w cieniu i nie w kierunku południowym.

Pozdrawiamy, Freekids.pl