Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Pierwszy okres życia dziecka. Troszczymy się o zdrowy kręgosłup

„Nie garb się”, „idź prosto”, „znowu masz krzywe plecy” – słychać bardzo często z ust rodziców, którzy martwią się o swoje dzieci. I słusznie. Pamiętajmy jednak, że panika i nieustanne upominanie pociechy nie przyniesie spektakularnych rezultatów. Sęk w tym, aby zachęcić dziecko do sportowej aktywności – oczywiście wcześniej należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

pobrane (2)

Pierwsze lata dziecka są kluczowe, pamiętajmy o tym!

Zdrowy kręgosłup to filar na całe życie, a o tym, czy będzie dobrze spełniał swoje funkcje zwykle decyduje pierwszych kilka lat życia. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice i opiekunowie?

Układ kostny kształtuje się w okresie niemowlęcym – wówczas dziecko głównie leży. Ważne, aby w tym czasie w pewnym sensie kontrolować pozy, które przybiera maluch. Należy zatem, co jakiś czas, zmieniać pozycje dziecka – np. przewracać na drugi bok, kiedy jeszcze samo nie jest zdolne do takiej aktywności. Ciało naturalnie podpowiada, co należy robić. Dlatego rozwijające się dziecko, ułożone na brzuszku, ochoczo podnosi główkę, by poznać otaczający je świat. W tym czasie zwróć uwagę na to, aby ubranie nie krępowało ruchów. Twoja pociecha wymaga także asekuracji – podtrzymuj główkę, kontroluj ruchy, by ochronić maleństwo przed urazem czy zniekształceniami. Pilnuj również szerokiego rozstawienia nóżek.

Wszystko w swoim czasie

Dobrze, że zależy ci na prawidłowym rozwoju dziecka, ale nie przyspieszaj na siłę procesów, które muszą następować naturalnie i w swoim czasie. Sadzanie dziecka na siłę może mieć katastrofalne skutki dla kręgosłupa. Celebruj razem z maluchem okres raczkowania, bo jest on bardzo ważny w rozwoju. Dziecko samodzielnie zdecyduje, kiedy należy wstać i poznawać świat z inne perspektywy. Lekarze twierdzą, że raczkowanie do 12-14 miesiąca życia, nie jest absolutnie żadną anomalią.

Pierwsze buty kupujemy, kiedy dziecko już względnie swobodnie porusza się na własnych nóżkach. Tutaj oczywiście nie kierujemy się modą. Ważne są wygoda i komfort malucha. Buty dobierz tak, aby były lekko luźne (około pół centymetra zapasu) i powinny być również wyposażone o usztywniony zapiętek stabilizujący stopę. Obuwie dla dzieci musi być wygodne i wykonane z najwyższej jakości materiałów, najlepiej sygnowane marką renomowanego producenta. Wówczas mamy pewność, że stopy i kręgosłup dziecka rozwijają się prawidłowo.

Rodzicom życzymy cierpliwości, a maleństwom odważnych kroków!

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.