Opublikowano:: pt, Sty 29th, 2016

Pierwsze kroki Twojego dziecka. Zdrowy start!

W pierwszych miesiącach życia niemowlę zaczyna chwytać się za stopy. Właśnie w tym okresie, a nie podczas nauki chodzenia i stania, rozpoczyna się stymulowanie i kształtowanie stóp dziecka. W trakcie tej czynności – z czułością obserwowaną przez rodziców – dochodzi do wzmocnienia mięśni odpowiedzialnych za wysklepienia podłużne i poprzeczne stóp.

Około 6-7 miesiąca życia bobas rozpoczyna chwytanie stopami. To wspaniałe ćwiczenie, które również rozwija stopy.

Baby_on_Back

Płaskostopie? Nie martw się

U małych dzieci występuje stopa naturalnie płaska i może trwać nawet do 5 roku życia. Dlatego, domowe obserwacje, malowanie stopy farbkami i odciskanie na kartce – nie mają sensu. Dzieci po prostu mają płaskostopie, z którego wyrastają i jest to całkowicie normalne.

Co możemy robić?

Obserwować, czekać, troszczyć się, bawić. Jednak nie zmuszać! Trzeba być cierpliwym i dać dziecku czas na zrobienie pierwszego kroku. A kiedy kupić pierwsze buty? Zwykle mamy decydują się na zakup bucików, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać. W domu dziecko może spokojnie biegać na bosaka, buty przydadzą się na wielkie wyjścia.

Czego potrzebują stopy Twojego dziecka?

Swobody! Daj dziecku szansę na to, aby wszystkimi zmysłami odbierało nowe bodźce. Niech poznaje różne faktury, skacze, przewraca się, latem hasa po trawie, nad morzem biega po piasku. Właśnie wtedy stopy, ale także postawa dziecka, będą kształtować się najpełniej.

A czym kierować się podczas kupowania bucików?

Nie kupujemy „na oko” albo „na patyczek”. Maluch powinien zawsze buciki przymierzyć i spróbować przejść w nich kilka kroków. Wówczas będziemy mogli zaobserwować, czy na pewno czuje się w nich swobodnie.

Zwróć uwagę na wnętrze buta – nie może uciskać, uwierać, być źle wyprofilowane.

Cholewka bucików dla dziecka nie powinna być zbyt wysoka, aby nie krępować stopy.

Materiał musi być oddychający, dla wygody dziecka, ale także dlatego, że dziecięce stopy pocą się bardziej niż stopy dorosłych.

Czubek buta powinien być dość szeroki i wysoki, aby stopa dziecka była swobodna.

Antypoślizgowa podeszwa – przyda się szczególnie podczas chodzenia po śliskich, a tym samym niebezpiecznych dla dziecka powierzchniach.

Wiemy, że to wyjątkowy czas dla rodziców. Ale pamiętajcie, aby niczego na maleństwie nie wymuszać. Dziecko samo zdecyduje, kiedy należy postawić pierwszy krok. Dorośli powinni być wspierającymi obserwatorami, którzy wyznaczą dziecku drogę.

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.