Opublikowano:: pon, Lis 23rd, 2015

Pięknie wydzielone strefy ogrodu. Jak to osiągnąć?

Piękne podwórze i ogród nie są dziełem przypadku. Nic nie będzie rosło równo i zdrowo bez sporego wysiłku włożonego w odpowiednie nasadzanie roślin, ich pielęgnację, nawożenie, odchwaszczanie, przycinanie… Wymieniać można by długo. Aby ogród prezentował się ciekawie, nie może porastać go jedynie trawa. Ogród zaprojektowany z głową pełen jest różnorodnych roślin i nawierzchni, które łączą się i przeplatają, ale nigdy nie tworzą wrażenia chaosu. Dlaczego? Bo są od siebie estetycznie i trwale oddzielone.

pol_pm_Obrzeze-ogrodowe-trawnikowe-R8-58-mm-x-1-m-kolor-czarny-6595_2Elementy ogrodu, które jednocześnie łączą się, ale są od siebie oddzielone? To przecież całkowicie się wyklucza! Niezupełnie. Łączenie dotyczy bowiem efektu wizualnego i dobrego smaku. Poszczególne składowe naszego ogrodu powinny dobrze ze sobą współgrać, pasować do siebie stylem czy kolorem. Ich oddzielność jest natomiast kwestią techniczną. Chodzi tu bowiem o to, by np. trawa nie przedostawała się na teren przeznaczony na krzewy ozdobne otoczone korą, albo by kwiaty z rabat nie rozsiewały się na trawnik.

W kwestii wydzielania odmiennych powierzchni ogrodu panuje kilka zasad. Popol_pm_Obrzeze-ogrodowe-trawnikowe-R8-58-mm-x-1-m-kolor-czarny-6595_5 pierwsze, trawnik należy wydzielać jak najbardziej szczelnym materiałem. Trawa bowiem z łatwością wrasta we wszelkie szczeliny i luki. Wówczas na marne pójdą całe nasze starania podczas oddzielania. W przypadku materiałów sypkich (np. kora, kamień), obrzeże powinno być nieco wyższe. Zabezpieczy to materiał przed przemieszczaniem się i wysypywaniem poza granice wyznaczonego terenu.

Jeśli bardzo zależy nam dobrym efekcie estetycznym, warto postawić na grube obrzeża kamienne czy betonowe. Jeśli natomiast chcielibyśmy uzyskać efekt płynnego przechodzenia jednej nawierzchni w drugą, warto wykorzystać obrzeże plastikowe, zdecydowanie mniej rzucające się w oczy (najlepiej w dostosowanym do nawierzchni kolorze). Dobrze jest również przemyśleć to, w jakim ogólnym stylu ma być urządzony nasz ogród. Planujesz nowoczesne formy i niecodzienne rośliny? Tradycyjne drewniane pol_pm_Obrzeze-ogrodowe-trawnikowe-kraweznik-MAXPOL-70mm-x-1m-6237_8rolbordery mogą tu zbytnio nie pasować. W przypadku dużej liczby łuków i wymyślnie zakrzywionych krawędzi nie sprawdzą się obrzeża betonowe czy drewniane pale. Więcej możliwości dają kostka i giętki plastik.

Jakie jeszcze możemy wyróżnić rodzaje obrzeży ogrodowych? Do tworzenia krzywizn przydadzą się listwy plastikowe, łączone ze sobą za pomocą zatrzasków. Do stworzenia eleganckiego efektu natomiast – szlifowane obrzeża granitowe bądź foremną kostkę granitową. Miłośnicy naturalnego wyglądu postawią z pewnością na kamień polny, nieforemne głazy lub obrzeża granitowe nieforemne. Bo delikatnie „dziki” efekt również wymaga kontrolowania!

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl