Opublikowano:: nie, Lip 19th, 2015

Perła Afryki – Uganda

Afryka od wielu lat ciekawi  pasjonatów podróży, bo gdzież indziej można czuć się bardziej wolnym niż wśród dzikich zwierząt pośrodku bezkresu otaczającej nas przyrody? We wschodniej części Afryki, nad brzegiem niezwykle urodziwego jeziora Wiktorii, leży kraj nazwany przez Winstona Churchilla „Perłą Afryki” – Uganda.

Kraj, którego krajobraz jest tak wyjątkowy, jak jego historia. Południe to wilgotne lasy równikowe, które przeobrażają się w wilgotną i wysokotrawiastą sawannę, aby na północy zaskoczyć każdego obrazem iście afrykańskim, porośniętej baobabami suchej sawanny.

uganda-80770_640Bogactwo Ugandy to przede wszystkim olbrzymie parki narodowe, które raczą przyjezdnych iście baśniowym landszaftem, który łączy w sobie dzikość, ale i dostojność. Przykładem tego połączenia jest las równikowy Bwindi, gdzie dostojnie przechadzają się wśród drzew zagrożone wyginięciem goryle górskie, gdzie odnajdziemy 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaków czy 202 gatunków motyli.

uganda-251921_640Uganda to także sawanna, gdzie wśród traw spotkać można najcudowniejsze zwierzęta świata, które większość z nas może podziwiać jedynie w parku zoologicznym. Słoń, lew, bawół, lampart i nosorożec, każde z nich ujrzeć można na własne oczy podczas jednej z niezliczonych wycieczek samochodem terenowym po bezdrożach prowadzących między baobabami znanymi nam z ekranizacji – „W pustyni i w puszczy”.

Ta „Perła Afryki” to istna mozaika, gdzie dzikie zielone rozlewiska, nieprzeniknione lasy tropikalne, wulkany, ośnieżone góry ‘równikowo- księżycowe’, małe i wielkie jeziora łączą się z dotkniętymi ludzką ręką plantacjami herbaty oraz bananów, które otaczają ugandyjskie miasta.

Aby w pełni doświadczyć piękna Ugandy, warto udać się w Góry Ruwenzori, gdzie wspinaczka po owianych mistycyzmem szczytach zapewni nam niepowtarzalne wrażenia oraz nad Wodospady Murchinsona, gdzie oprócz niezwykłej flory oczy nasze uraczy również fauna. To tutaj ujrzymy pluskające się w chłodnej wodzie słonie czy wygrzewające się na słońcu hipopotamy.

15221077961_d64fc3f718_b

Iście tolkienowski krajobraz zaserwuje nam jezioro Bunyonyi. Owa zjawiskowa kraina Ugandy zwana jest przez lokalnych mieszkańców „Szwajcarią Afryki”, a wszystko przez jej niezwykłe położenie pomiędzy górami. Miejsce to przyciąga turystów i naukowców, bezkres wód, , niezliczone ptactwo i łódki kanu, którymi przemieszczają się całe rodziny, aby dostać się do najbliższego miasta. Jednak jedną z największych atrakcji jeziora jest „Wyspa kar”, gdzie wywożone były kobiety, które jeszcze przed małżeństwem zaszły w ciąże. Malowniczo położona wysepka, którą porastają trzciny, a na której środku majestatycznie góruje drzewo. Widok niezwykły, ale i przerażający ze względu na historię owych biednych kobiet.

W tym opisie ominąć nie można stolicy Ugandy – Kampali. Miasto to w odróżnieniu od innych stolic afrykańskich, nie jest tworem założonym przez kolonistów, ale przez królów plemienia Bagunda. Obrzeża miasta to centrum handlu, które charakteryzuje się wysokimi zbiorami kawy, herbaty i bawełny. Jest to jedno z nielicznych takich miast w kolonialnej Afryce.

Wśród piękna ugandyjskiego krajobrazu, każdy odnajdzie coś dla siebie, gdyż wszystkie znaki na niebie i ziemi wyraźnie mówią, że Uganda to zakątek Afryki, który tętni życiem w każdym calu.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.