Opublikowano:: wt, Paź 27th, 2015

Pellet – wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie

Wybór ogrzewania – a może pellet?

pobraneJedną z ważniejszych decyzji, jakie musi podjąć właściciel domu, jest wybór ogrzewania. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie tworzenia projektu lub początku prac budowlanych. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników: typ budynku, kwestie techniczne, wpływ na środowisko, to jak długo przebywają w nim ludzie, czy możliwości finansowe właściciela. Sposobów ogrzewania jest sporo, dlatego warto dobrze przeanalizować wszystkie możliwości, ponieważ będzie to miało konsekwencje w przyszłości. Bez wątpienia odpowiedź na pytanie, czym ogrzewać dom, nie jest jednoznaczna. Dla osób ceniących – coraz popularniejsze w ostatnim czasie – ekologiczne rozwiązania, świetnym rozwiązaniem będą piece na pellet. Warto poświęcić tej metodzie ogrzewania nieco więcej czasu, ponieważ w naszym kraju, który jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej, długo lekceważono inne bardziej korzystne dla środowiska sposoby ogrzewania. A niedługo mogą się one stać koniecznością.

Pellet – co to jest i jak powstaje?

Pellet to przede wszystkim biomasa, czyli najstarsze i obecnie najczęściej wykorzystywane odnawialne źródła energii. Może to być słoma, odpady organiczne czy oleje roślinne. Powstanie dobrej jakości pelletu, spełniającego normy DIN i DIN+, jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Odpady drzewne (trociny, ścinki wióry) w procesie obróbki zostają sprasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wysuszony i rozdrobniony materiał podgrzewa się, dzięki czemu lignina zyskuje właściwości kleju. Gorąca masa jest granulowana, po to, aby zyskać postać gotowego pelletu. Taka obróbka sprawia, że materiał cechuje się niską wilgotnością i staje się bardziej wydajny od drewna (wartość energetyczna wynosi 19 500 KJ/kg), ponieważ do uzyskania takiej samej energii, potrzebne jest o wiele mniej materiału. W procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu (max. 0,5%), który można przeznaczyć jako nawóz na trawnik. Ogrzewanie pelletem jest całkowicie legalne. Pozwala na spalanie czegoś, co w innym wypadku byłoby uznane za odpad. Granulat powstaje z drewna lub odpadów powstających podczas obróbki i nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. W ten sposób powstaje doskonałe paliwo, które jest przy tym bardzo ekologiczne, bowiem emisja CO2 do atmosfery ze spalania pelletu jest bliska zeru.

Jak wygląda palenie pelletem?

Jednym z powodów, dla których coraz więcej osób wybiera granulat drzewny, jest obniżenie kosztów ogrzewania. Cena pelletu i węgla jest porównywalna, ale wydajność pieców służących do spalania pierwszego z tych materiałów jest znacznie wyższa. Ich obsługa nie wymaga codziennej ciężkiej pracy fizycznej, tak jak w przypadku palenia brykietem, koksem czy węglem. Dobry zbiornik mający np. 250 litrów pojemności, gwarantuje niemal w całości bezobsługowe korzystanie z urządzenia grzewczego. Wystarczy dosypywać granulat jedynie raz w tygodniu. Można go dozować w mniejszych praktycznych worków lub big-bagów o pojemności 1 tony.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.