Opublikowano:: czw, Paź 29th, 2015

Pellet – wyjątkowo ekologiczne ogrzewanie, cz. II

Wybór pieca

Wood-pellet_heaterOgrzewanie pelletem będzie o wiele łatwiejsze, gdy wybierzemy wysokiej jakości piece. W większości są one praktycznie bezobsługowe, a ich eksploatacja nie przysparza żadnych trudności. Na rynku znajduje się sporo tego typu urządzeń – zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Najbardziej efektywne są piece przystosowane wyłącznie do spalania pelletu. Dużą rolę odgrywa możliwość regulacji mocy urządzenia, tak aby każdy użytkownik mógł je dostosować do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę m.in. na piece włoskiej marki Artel. Co ważne, osoby chcące zastąpić obecnie wykorzystywany opał (np. olej zużyty) pelletem, też nie będą miały problemu. Istnieje bowiem możliwość doinstalowania nowego palnika lub przystosowania pieca do spalania tego materiału. Coraz większą popularnością cieszą się też kominki na granulat. Mogą one ogrzewać wyłącznie pomieszczenie, w którym są zainstalowane, lub zostać przystosowane do ogrzewania większej liczby pomieszczeń.

Pellet na świecie

Granulat pochodzący z drewna podbija rynek energetyki na całym świecie. Najbardziej imponujący przyrost liczby gospodarstw wykorzystujących to biopaliwo, można zaobserwować w krajach skandynawskich. Dużą popularnością cieszy się też w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy, Holandia, Francja czy Austria. Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Statystyki pokazują, że w krajach Unii Europejskiej produkcja oraz zużycie pelletu wzrosły kilkukrotnie. Ten dobry trend przebija się też do Polski, gdzie wykorzystuje się go w domach, w przemyśle, do ogrzewania obiektów użyteczności publicznej czy w hotelach. Szerokie zastosowanie wynika z czystości tego rozwiązania, walorów ekologicznych i zdrowotnych.

Podsumowanie – dlaczego warto wybrać pellet?

Pelletu drzewnego jest pod dostatkiem, dlatego nie występuje ryzyko deficytu na rynku czy nagłego wzrostu cen (tak jak w przypadku ropy czy gazu). Istotne dla wielu osób też bezproblemowe magazynowanie. Pellet jest materiałem naturalnym i czystym, dlatego nie wydziela szkodliwego pyłu i wielu szkodliwych substancji, tak jak ma to miejsce np. przy magazynowaniu węgla. W trakcie produkcji granulatu nie powstają żadne odpady, a wręcz przeciwnie – jest to skuteczny sposób na zagospodarowanie powstałych już odpadów. Warto podkreślić, że spalanie dobrej jakości pelletu, spełniającego normy DIN i DIN+, nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych substancji. Ważną zaletą jest też komfort palenia, ponieważ nie jest konieczne ciągłe pilnowanie pieca – dostarczanie paliwa odbywa się automatycznie. Oprócz niewątpliwej wygody, zyskuje się też bezpieczeństwo, ponieważ pellet nie wytwarza szkodliwych oparów i nie grozi wybuchem. A do powstałego w niewielkiej ilości popiołu można znaleźć zastosowanie w ogrodzie. Z szerokiego wachlarza korzyści wynikających z ogrzewania budynku tym paliwem, warto podkreślić trzy najważniejsze: tanio, czysto i wygodnie w użytkowaniu.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl