Opublikowano:: pt, Kwi 10th, 2015

Palisady – doskonały sposób na wykończenie ogrodu

Każdy ma swój pomysł na projekt idealnego ogrodu. Zwykle musi się w nim znaleźć miejsce na kwiaty, skalniak, piękny trawnik, a czasami nawet na oczko wodne. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, musimy odpowiednio wydzielić poszczególne strefy.

pol_pl_Palisada-ogrodowa-IPAL7-brazowa-498_8Do tego celu doskonale sprawdzają się palisady ogrodowe. Jest to specyficzny rodzaj ogrodzenia. Składa się z wbitych obok siebie pali w zwartej strukturze, wykonanych z tworzywa sztucznego, drewna lub plastiku. Ciekawostką jest to, że palisady nie są wymysłem współczesności, bowiem znane były już w średniowieczu, gdzie spełniały funkcje obronne. Współcześnie mają o wiele szersze zastosowanie, są wykonane z innego typu materiałów, różnią się wyglądem, a także wielkością. Obecnie najlepszą alternatywą dla często dość drogich i nietrwałych palisad drewnianych, są te wykonane z plastiku. Wyróżnia je przede wszystkim wytrzymałość na mróz oraz spora funkcjonalność. Wynika to z ich modułowego połączenia, dzięki któremu nie ma konieczności wbijania każdego pala osobno. Palisady z tworzywa sztucznego są obecnie częściej wybierane niż drewniane czy betonowe również ze względu na koszt zakupu i wykonania, który może istotnie obciążyć domowy budżet.

pol_pl_Palisada-ogrodowa-srednia-MIDI-MAXPOL-terakota-2210_12Palisady ogrodowe wykorzystywane są na wielu obszarach. Warto pamiętać o tym, że wykorzystanie elementów architektury ogrodowej często zależy od wyobraźni pomysłodawcy. Postaramy się nieco przybliżyć niektóre pomysły na użycie palisad i zalety wynikające z ich zastosowania. Jedną z nich jest możliwość wyznaczenia granicy trawnika, dzięki czemu łatwiej będzie zadbać o jego pielęgnację. Jeśli tego nie zrobimy, trawa łatwo rozprzestrzeni się na rabaty i zacznie odbierać im wodę. Trzeba ją wtedy regularnie wyrywać, lecz nie można również zapominać o pilnowaniu kompozycji grządki. Palisady możemy układać, formując z nich różne kształty odpowiadające temu, co najbardziej przypadnie nam do gustu. Mogą to być łuki, koła, linie proste. Funkcjonalność palisad wykorzystuje się też do umacniania i zabezpieczenia skarp. Nie dopuszczą do nieoczekiwanego osuwania się ziemi. Mogą też dobrze komponować z brukowanymi nawierzchniami, ponieważ są w stanie zastąpić obrzeża chodnikowe i występować jako wykończenie ścieżek. Odpowiednio zaprojektowane murki plastikowe mogą kształtować opaski wokół drzewek lub krzewów a także formować rozrost klombów.

Palisady ogrodowe powinny cechować się solidnym wykonaniem i sprostać wszystkim technicznym oraz architektonicznym wymaganiom. Muszą dostosować się do naszych estetycznych oczekiwań. Mimo pewnych wad, np. mniejszej stabilności, najbardziej do tego celu nadają się palisady wykonane z tworzywa sztucznego, ze względu na możliwość wyboru koloru, odporność na złe warunki atmosferyczne, łatwy sposób montażu, możliwość rozbudowy oraz zdecydowanie najkorzystniejszą cenę.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl