Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Oświetlenie w obiektach przemysłowych

Obiekty przemysłowe, firmy produkcyjne, hale wymagają dobrze dopasowanego i świetnie zaprojektowanego oświetlenia. Światło wspiera przecież cały proces produkcji. Pobudza pracowników, zwiększa bezpieczeństwo oraz poprawia jakość produktów.

Celem każdego projektu oświetlenia jest zapewnienie wysokiego poziomu światła. Dobre oświetlenie to podstawa. Jednak zajmując się projektem, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Charakter oświetlenia zależy od wielu czynników. Podstawowym jest przestrzeń. Na halach produkcyjnych wykorzystuje się lampy świecące zimnym białym światłem. Dzięki temu zapewniają brak niedoświetlonych obszarów hali. Mają one duże znaczenie szczególnie w przypadku pracy, kiedy światło powinno być niezmienne.

W przypadku hal produkcyjnych czy różnego rodzaju magazynów jednym z istotnych problemów jest odbijające się światło. Dlatego warto zadbać o to, aby światło nie odbijało się, oślepiając przy tym pracowników. Olśnienie prowadzi do obniżenia czujności pracowników. Wpływa nie tylko na komfort pracy oraz wydajność specjalistów, ale i na ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że idealne warunki są konieczne, kiedy pracownik wykonuje czynności manualne.

Każda hala to inne wymagania oświetleniowe. Jednak ustalono konkretne normy, które należy spełniać w działalności. Do każdej formy pracy niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego poziomu światła. Optymalne warunki świetlne to 300 lx. Co ciekawe, jaśniejsze światło może zwiększyć wydajność pracownika. Dlatego nocą światło powinno być silniejsze. Wszystko po to, aby osoby pracujące na nocnej zmianie zachowały koncentrację. Podobnie jest z osobami starszymi. Silniejsze światło pomaga w optymalizacji pracy.

Odpowiednie ustawienie lamp to nie tylko pomoc w pełnieniu pracowniczych obowiązków. To także umożliwienie poruszania się po pomieszczeniach firmowych bez konieczności pomocy z zewnątrz. Między maszynami nie ma zbyt wiele przestrzeni – korytarze są dość wąskie. Użycie odpowiedniego oświetlenia pomaga serwisantom w ich pracach konserwacyjnych. Zwykłym pracownikom z kolei ułatwia poruszanie się po budynku.

Optymalne oświetlenie, które obejmie cały budynek, może stać się generatorem wysokich rachunków. Nie zawsze! Dobrze dobrane lampy nie tylko sprawią, że rachunki nie wzrosną, zapewne przyniosą oszczędności. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się lampy LED. Dają one odpowiednie światło i nie generują dodatkowych kosztów. Co ważniejsze, inwestycja w takie rozwiązanie szybko się zwraca dzięki zaoszczędzonym pieniądzom. Warto także zauważyć, że jest to rozwiązanie ekologiczne, dlatego firma zadba także o środowisko.

Pozdrawiamy, E-agd.eu

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.