Opublikowano:: wt, Sty 19th, 2016

Oswajamy zimę we własnym domu

Styczeń – serce zimy. Nieważne, czy za oknem mróz i śnieg, czy szara, ponura słota, o tej porze roku wszyscy mamy ochotę otaczać się rozgrzewającymi kolorami i otulać miękkimi, grubymi kocami, tkaninami, swetrami… W zimowym wystroju wnętrz króluje czerwień, krata, drewno oświetlane ciepłym światłem – wszystko to inspirowane tradycyjnym domkiem w sercu gór. A przecież już za pasem ferie zimowe! Nawet jeśli nie spędzimy ich w narciarskiej, urokliwej miejscowości, górsko-zimowy klimat możemy wprowadzić na ten czas (i nie tylko) do własnego domu.

15951637846_5ecc09c4a6_zZ jednej strony czerwień, z drugiej – kolory natury. W końcu góry to jedno z tych miejsc, w którym żyje się tak blisko przyrody, zwierząt… Jak zestawić ze sobą kolory we wnętrzu, żeby uzyskać idealny, harmonijny efekt? Pokoje górskich domków są wręcz zdominowane przez naturalne, surowe (ale wyglądające ciepło i przytulnie) drewno.
Poszczególnych elementów konstrukcyjnych dachu (belki, podpory), całych ścian niczym się nie pokrywa. Jeśli w naszym domu na co dzień też dużo jest drewna, to mamy ułatwione zadanie. Na drewnianą podłogę wystarczy wtedy położyć albo inspirowany ludową kulturą pleciony dywan w geometryczne wzory (koniecznie z dominującą czerwienią), albo dywan gruby i puszysty – biały niczym niedźwiedź polarny, albo w innej, jednolitej, jasnej barwie. Takie dywany z pewnością staną się areną zabaw z dziećmi. Na kanapach powinny też obowiązkowo znaleźć się narzuty na łóżka i pościele w przytulnych, naturalnych barwach.

Nieco naturalnie wyglądającego drewna możemy też przemycić za pomocą mebli – krzeseł i stolików z nogami przypominającymi surowe, nieobrobione gałęzie drzew. A skoro jesteśmy już tak blisko natury, powinniśmy postawić też na motyw zwierzęcy. Co to znaczy? W ostatnim czasie niezwykle modne stały się koce, pościele, poszewki czy obrazy przedstawiające dzikie zwierzęta na tle czystego, białego śniegu i lasu. Dlaczego warto na nie 6744105f9e84060edf0a70c5ba0b2a35postawić? Bo to cudownie proste motywy, dzięki którym w swoim domu poczujesz się po prostu dobrze, znajdziesz w nim chwilę wytchnienia. Zupełnie tak, jakbyś wybrał się na spacer do lasu.

Z drewnem świetnie współgra kamień. Górale często więc budują z tego materiału piece i kominki, wykończają nim ściany. Jeśli my też jesteśmy posiadaczami kominka, powinniśmy zaopatrzyć się w pojemnik albo stojak na drewno – koniecznie po brzegi wypełniony dużymi polanami drewna! Czy zimowy wieczór można spędzić milej, niż z książką w ręku, pod kocem i przy blasku i dźwiękach trzaskającego ognia? Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kominka, nic straconego. Od czego są przecież świece i latarenki? W salonie możemy dodatkowo ustawić świecznik do aromaterapii. Odrobina olejku pomarańczowego z nutą cynamonu, anyżu czy pieczonego jabłka nada wnętrzu lekko odświętny klimat błogiego lenistwa. W takiej atmosferze najlepiej jest po prostu usiąść i podziwiać spadające z nieba za oknem płatki śniegu.

To jak – oswajacie zimę razem z nami?

Pozdrawiamy, Madley.pl