Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Osuszacze powietrza

Wilgotność powietrza w domu to problem, który pojawia się wielu mieszkaniach i domach szczególnie w okresie zimowym. W trakcie gdy za oknem panuje mróz, a my rozkręcamy grzejniki najmocniej jak się da, wnętrza mieszkań są często zbyt rzadko wietrzone. Często prowadzi to do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii, a nawet do chorób. Rozwiązaniem tych problemów, może być zakup dobrej jakości osuszacza powietrza.

osuszacz-powietrza-master-dh-711-10l-24hWarto pamiętać o tym, że aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu była odpowiednia, powinna oscylować około 40 – 60%. Co dzieje się w sytuacji, gdy ten pułap zostaje przekroczony? Osoby mieszkające przez dłuższy czas w takich warunkach, często zaczynają uskarżać się na problemy z zatokami czy choroby dróg oddechowych. Osuszacz powietrza doskonale przeciwdziała takim problemom. Skrapla parę wodną, która zostaje odprowadzona do specjalnego zbiornika. Dzięki temu zebrana zostaje wilgoć powstała w wyniku niewietrzenia, prania, gotowania itp. ze wszystkich pomieszczeń.

Osuszacze możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Kondensacyjne – wilgotne powietrze zostaje przepuszczone przez filtr, który wyłapuje pył i kurz, trafia do parownika i zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się i ścieka do zbiornika, a osuszone powietrze przechodzi przez skraplacz, gdzie się ogrzewa. Efektem tych procesów jest to, że powietrze wraca do pomieszczenia z temperaturą bardzo zbliżoną do pierwotnej, jednak bez wilgoci.
  • Adsorpcyjne – podobnie jak w osuszaczu kondensacyjnym wilgotne powietrze zostaje przepuszczone przez filtr, który wyłapuje pył i kurz. Potem trafia na silikonowy granulat pochłaniający nadmiar wilgoci (która zostaje z niego odessana) i powietrze ze znacznie wyższą temperaturą wraca do obiegu. Jest to rozwiązanie zalecane w miejscach, gdzie osusza się powietrze o temperaturze niższej niż 12 stopni Celsjusza.

Osuszacze kondensacyjne wyróżniają się wyższą jakością i działają tylko w wysokiej temperaturze , są cięższe, generują niższe koszty, działają głośniej i są odporne na zanieczyszczenia, z kolei osuszacze adsorpcyjne cechują się stałą wysoką wydajnością, są lżejsze, droższe w utrzymaniu, ale za to bardziej ciche i wrażliwe na zanieczyszczenia.

Zmienne warunki panujące na dworze mają wpływ na to, jakie warunki panują w domu. Osuszacz może okazać się bardzo przydatny zimą, gdy nie ma tyle okazji do wietrzenia pomieszczeń. Urządzenia najnowszej generacji są bardzo przyjazne w obsłudze, pochłaniają nadmiar wilgoci i oczyszczają powietrze. Dodatkowo istnieje możliwość sterowania nimi za pomocą panelu lub pilota.

Jeżeli czujemy, że w naszym domu czy mieszkaniu zbiera się zbyt dużo wilgoci, nie zwlekajmy zbyt długo z podjęciem decyzji. W końcu to jakim powietrzem oddychamy na co dzień, ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.