Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Osteoporoza – choroba cywilizacyjna?

Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że osteoporozę można już zaliczyć do choroby cywilizacyjnej, a w statystyki są bezwzględne, podając, że w Unii Europejskiej dochodzi do złamań z jej powodu co… 30 sekund! Aby temu zapobiec, konieczna jest prawidłowa profilaktyka, np. w postaci diety bogatej w witaminę D, białko oraz wapń.

2277227373_fc60219036_zOsteoporoza nazywana jest rzadziej zrzeszotnieniem kości, a jej bezpośrednią przyczyną jest zanik tkanki kostnej, więc zwiększa się ryzyko złamania. Ta przypadłość częściej spotyka kobiety niż mężczyzn, po 50. roku życia na jednego chorującego mężczyznę przypada aż 5-6 kobiet.

Złamania dotyczą głównie kręgosłupa, ale także kości przedramienia czy szyjki kości udowej. Osteoporoza bywa określana mianem „cichego złodzieja”, gdyż na początku choroba działa bezobjawowo, z czasem niezauważalnie zmniejsza się masa kostna, po czym dochodzi do złamania.

Złamania te mogą dotyczyć różnych części ciała, a najgroźniejsze to złamania kręgów oraz biodra.

Przyczyny

Blausen_0686_Osteoporosis_01Trudno wskazać jednoznacznie przyczyny osteoporozy, a w wielu przypadkach są one niezależne od człowieka (np. wspomniana płeć żeńska czy wiek). Mamy przede wszystkim na myśli wczesne zakończenie miesiączkowania, które ma miejsce wskutek usunięcia jajników, a także skłonność rodzinną do złamań oraz osteoporozy, jak też choroby związane z jelitami, wątrobą, nerkami czy stawami.

Niestety w wielu sytuacjach winą za stwierdzenie osteoporozy można obarczyć człowieka, który stosuje dietą ubogą w wapń, pali papierosy czy nadużywa alkoholu. Tę chorobę można zdiagnozować na podstawie wyników badań na gęstość mineralną kości (BMD). Kluczowy jest współczynnik T-Score. Jeżeli wynosi lub przekracza -2,5 standardowego odchylenia, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby choroba się nie rozwijała.

Leczenie złamań

Jeżeli dojdzie do złamania końca bliższego kości udowej, wtedy stosuje się leczenie operacyjne, które ma na celu zwiększyć gęstość kości. W miarę możliwości zabieg powinien zostać wykonany w tym samym dniu, w którym osoba doznała urazu. Wtedy już po 2-3 dniach, możliwe jest poruszanie się.

GORSETW przypadku złamania kompresyjnego, inaczej nazywanego zgnieceniowym, stosowane jest leczenie zachowawcze, z wykorzystaniem specjalnego gorsetu ortopedycznego (na zdjęciu). Jego zadaniem jest ograniczenie bólu, a także pomoc przy wypracowaniu właściwego schematu ruchowego. Nie ma konieczności noszenia go przez dłuższy czas, kiedy już uświadomimy sobie, że pewne czynności mogą powodować silny ból lub być przyczyną powstawania kolejnych złamań. Przy złamaniu kompresyjnym nie polecamy wykonywać skrętnych ruchów tułowia, więc podczas siedzenia na krześle, nie powinniśmy sięgać na półkę po prawej czy lewej stronie. Kategorycznie zakazane jest również dźwiganie przedmiotów. Odpoczynek, odpoczynek i jeszcze raz odpoczynek. Korzystajmy z pomocy bliskich lub znajomych, aby systematycznie dochodzić do pełnej sprawności przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Złamania nadgarstka również kwalifikują do leczenie zachowawczego, dlatego następuje nieoperacyjne nastawienie i założenie opatrunku gipsowego na 4-6 tygodni. W ekstremalnych przypadkach – kiedy niemożliwe jest utrzymanie nadgarstka w opatrunku gipsowym – stosuje się aparaty ortopedyczne, które skutecznie rozciągają i ustawiają odłamy.

W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie leczenie operacyjnego. Technik operacyjnych jest bardzo dużo. Można zastosować zarówno śruby, jak i stabilizatory zewnętrzne, a także płyty kątowe. Najpopularniejsze metody zespolenia zakładają najkrótszy czas zabiegu.

Niestety powrót do czasu sprzed osteoporozy jest niemożliwy i choroba ta zostawia uszczerbek na zdrowiu. Możemy jedynie w nieznacznym stopniu zwiększyć maskę kostną, a leczenie ma za zadanie zapobiec nowym złamaniom osteoporotycznym.

Funkcjonowanie z osteoporozą

Po zakończonym leczeniu, kluczowe jest unikanie sytuacji, które mogą spowodować upadek i kolejne złamanie. Przystosujemy warunki mieszkalne, a więc zabezpieczmy wszelkie kable, zlikwidujmy progi, a także zamontujemy uchwyty na ścianach, które będą pełniły funkcję podpory. Nie można również bagatelizować jakichkolwiek dolegliwości bólowych, które mogą sygnalizować o nawrocie problemu. Reagujmy natychmiast, jeśli pojawi się zagrożenie.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl