Opublikowano:: śr, Maj 27th, 2015

Orient Omanu

Każdy, kto interesuje się choć trochę krajami arabskimi, powinien pomyśleć o wyprawie do Omanu. Dlaczego? Kraj niezwykle piękny, interesujący i przede wszystkim dla wielu egzotyczny pod względem kultury, kuchni czy obyczajów.

Sułtanat Omanu położony jest na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Wschodnia jego część obmywana jest turkusowymi wodami Morza Arabskiego, na zachodzie sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Arabii Saudyjskiej, z kolei na południu z Republiką Jemenu. I właśnie oprócz Jemenu, Oman jest jedynym bliskowschodnim krajem, w którym doświadczyć możemy wielowiekowych arabskich tradycji, zachwycać się pięknymi zabytkami, poczuć kulturę, której nie doświadczymy nigdzie indziej oraz nacieszyć oczy pięknym pustynno-górzystym krajobrazem.

Sur,_Oman_(8)Prawdziwego arabskiego orientu nie doświadczymy w Dubaju czy innych kosmopolitycznych miastach półwyspu. Ta część świata większości kojarzy się z pustynią, owszem kraj w dużej części pokrywają złote, rozdmuchiwane na wietrze piaski pustyni Wahiba Sands, jednak ma to swój niepowtarzalny urok. Krajobraz urozmaicają także surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy pełne zadziwiająco gęstej, egzotycznej roślinności i tryskających źródeł, jak również stare historyczne forty, nieskończone kilometry piaszczystych plaż oraz krystalicznie czyste wody kryjące bogate ogrody rafy koralowej, wiele gatunków ryb oraz delfiny.

Wahiba_Sands_(7)Niewielkie osady rozmieszczone w pobliżu morza czy u podnóża gór żyją własnym niespiesznym życiem, typowym dla tego regionu świata, a przynajmniej typowym dla dawnego oblicza półwyspu.

Podróż po kraju jest bajecznie przyjemna. Wszystko za sprawą przyjaźnie nastawionych ludzi oraz bogactw atrakcji turystycznych. Koniecznie zobaczyć trzeba Wielki Kanion Arabii – Wadi Ghul i góry Hajjar, które uchodzą za najpiękniejsze góry w tej części świata. W tym otoczeniu odnajdziemy starą stolicę Omanu – Nizwę. Tam doświadczymy czystej kultury islamu, 1200-letnie meczety, wysokie minarety i płynący z nich śpiew muezinów nawołujących do modlitwy. Tam też znajduje się najsłynniejszy w Omanie targ, gdzie woń kurkumy, kardamonu czy sumaku łechtać będzie nasze zmysły. Dodajmy do tego rozbrzmiewającą wszędzie arabską muzykę i można wpaść w iście metafizyczny trans, który przeniesie nas do widzianego kiedyś, jeszcze w dzieciństwie świata pełnego magii, nowych kolorów i smaków.

As_Sultan_Qaboos_Mosque,_Nizwa,_Oman_(4324808056)Orient Omanu to nie tylko przyprawy, religia, kultura czy historia, ale przede wszystkim ludzie. Każdego dnia na ulicach miast płynie mieniąca się feerią barw rzeka ludzi. Wszystko za sprawą barwnych strojów przyodziewanych przez piękne kobiety. Tutaj świat islamu nie jest czarnobiały, jest różnobarwny, wzorzysty i mozaikowy, po prostu jak z bajki.      

Czyż nie jest to kraj, którego wszyscy szukamy? Kraj, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, która jeżeli do tej pory nie odeszła w zapomnienie, już na zawsze pozostanie wśród mieszkańców Omanu. Zobaczyć to mało, Oman trzeba poczuć.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl