Opublikowano:: pt, Cze 19th, 2015

Opryski drzew owocowych

Każdy sadownik dobrze wie, kiedy zastosować opryski drzew. Jednak nie każdy z miłośników przydomowego ogródka od razu musi posiadać wiedzę profesjonalisty. Nikt nie może wymagać od początkującego, aby ten dobrze wiedział, kiedy rozpocząć pierwsze opryski drzew, aby zapobiec ewentualnym szkodnikom.

Jeszcze przed rozpoczęciem wiosny należy pomyśleć o opryskach naszych drzew owocowych. Takie działania zapobiegną występowaniu chorób i szkodników w okresie wegetacji.

orchard-5485_640Według wszelkich specjalistów wiosenne opryski należy zacząć z końcem lutego. Wszystko dlatego, że drzewa w tym czasie nie posiadają jeszcze liści czy owoców. Pierwszy oprysk zacząć należy w momencie, gdy pąki liści jeszcze się nie otworzyły. Z kolei następne opryski dokonujemy już w poszczególnych fazach rozwoju drzewa. Zaczynamy zazwyczaj już pod koniec lutego, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach owocowych. Warto zauważyć, że nie ma tutaj stałego kalendarza oprysków, wszystko zależy od pogody. Wiadome jest, że jeżeli zima się przedłuża, to opryski trzeba będzie zastosować później. Wszystko za sprawą tego, że okres wegetacji roślin ulegnie przedłużeniu.

Intensive_apple_orchardPamiętać należy o tym, że podczas opryskiwania niezbędne jest pokrycie całego drzewa stosowanym płynem. Nie może dojść do sytuacji, w której jedynie część rośliny zostanie spryskana. Jeżeli zabieg ma być w pełni skuteczny, musi być zrobiony dokładnie. Aby tego dokonać, niezbędny jest wybór odpowiedniego dnia. Ważne jest, aby był to dzień ciepły, pochmurny, ale bezwietrzny i bezdeszczowy. Wiatr może przecież spowodować wywiewanie naszego preparatu jeszcze zanim dotrze on do swojego miejsca destynacji. Z kolei w dzień deszczowy, preparat może zostać spłukany.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że opryski są istotnym elementem pielęgnacji roślin nie tylko w sadzie, ale na działkach czy ogrodach. Brak takich zabiegów może doprowadzić do tego, że nasze owoce zostaną zaatakowane przez różne choroby czy szkodniki.

pear-453827_640Należy zwrócić również uwagę, na jakich to preparatów używamy. Szkodniki drzew owocowych należy zwalczać insektycydami, które są specjalistycznymi szkodnikami przeznaczonymi do zwalczania wszelkich szkodników. Największe zagrożenie dla drzewek stanowią przędziorki, mszyce czy miodówki. Z kolei choroby roślin zwalcza się poprzez stosowanie fungicydów i bakeriocydów. Środki takie zapobiegają chorobom grzybowym oraz bakteryjnym.

Zakładając ogród czy sad należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które mają wpływ na rozwój naszych roślin, a następnie owoce, które mamy zamiar zbierać. Dlatego wcześniej warto zapoznać się z kilkoma tekstami na temat wszelkich zabiegów, które powinny zostać przeprowadzone, aby zadbać o nasze nowe hobby.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl