Opublikowano:: czw, Sty 14th, 2016

Ogrzewanie podłogowe w domu z drewna

W prawdziwym domu z drewna niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania. Cóż bowiem tego, że będziemy siedzieli wśród klimatycznych bali, jeśli nie będziemy czuli ciepła. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Który ze sposobów ogrzewania wybrać? Okazuje się, że jednym ze skuteczniejszych sposobów dostarczania ciepła jest ogrzewanie podłogowe.

kominek w domu z bali 1Komfort termiczny chcieliby odczuwać, rzecz jasna, wszyscy. Niezależnie od tego czy zamieszkują domy budowanej w tradycyjnej technologii z cegły czy z naturalnych surowców. Warto przypomnieć, że systemy ogrzewania podłogowego przed kilkunastoma laty dynamicznie rozpoczęły zdobywanie rynku. Obecnie jest to sprawdzony sposób stosowany z powodzeniem zarówno w przypadku budynków stawianych z bala, jak i w technologii szkieletowej. Jest to energooszczędny sposób na dostarczanie ciepła we wszystkich rodzajach domów jednorodzinnych.

Wśród niektórych osób pokutuje przekonanie, iż instalacja ogrzewania podłogowego wiąże się z dużymi wydatkami, a korzystanie z niej jest mało opłacalne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to system, który na przestrzeni lat przeszedł pewną ewolucję. Dzięki czemu można go w tej chwili kupić w cenie która nie odbiega z kosztem zakupu i montażu tradycyjnych grzejników. Mało tego, okazuje się, że ogrzewanie podłogowe gwarantuje komfort cieplny przy temperaturze o kilka stopni niższej niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Taka sytuacja bez wątpienia przyczyni się do zaoszczędzenia energii, a to z kolei przełoży się na niższe rachunki.

Od czasu do czasu można też usłyszeć opinie, że do instalacji ogrzewania podłogowego nie można wykorzystywać podłóg z drewna. Nie jest to prawdziwa informacja, bowiem na rynku można znaleźć takie panele czy deski, które umożliwiają wykorzystanie elektrycznego lub wodnego ogrzewania podłogowego. Oczywiście przyda się doświadczenie, rzetelne umiejętności i wiedza powołanych do tego wykonawców.

Osoby przymierzające się do budowy domu z bali drewnianych, zazwyczaj zdają sobie sprawę z faktu, że jest to typ budownictwa, który cechuje się szybkim nagrzewaniem i wychładzaniem. Sprawia to, że koniecznością staje się utrzymywanie grzejników w stanie ciągłej gotowości. W przeciwnym wypadku gdy nie dostarczymy energii, dojdzie do szybkiego spadku temperatury. Ogrzewanie podłogowe w domu drewnianym wykonane jako betonowa wylewka zagwarantuje dłuższe akumulowanie ciepła, które będzie oddawane do pomieszczeń.

Takie bezpieczeństwo cieplne, zyskanie dodatkowej przestrzeni, a także niższe rachunki za energię mogą być bardzo kuszące. Zanim się zdecydujemy, musimy jeszcze wybrać dokładny system ogrzewania podłogowego: elektryczny czy wodny? Te dwa sposoby różnią się stopniem skomplikowania instalacji. Zamontowanie klasycznej instalacji elektrycznej leży w zasięgu możliwości hobbystów techniki czy drobnych majsterkowiczów (choć oczywiście większość osób decyduje się na pomoc fachowców), natomiast w przypadku systemu wodnego nie obejdzie się bez fachowej wiedzy oraz zastosowania specjalistycznych urządzeń do regulacji temperatury.

Pozdrawiamy, Proeko.com