Opublikowano:: sob, Lis 21st, 2015

Ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe cieszy się sporą popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. W Polsce jest to system jeszcze nierozpowszechniony, ale coraz więcej osób wykazuje nim zainteresowanie. Powolność tego procesu wynika prawdopodobnie z przyzwyczajenia do najpopularniejszej metody ogrzewania, jaką jest centralne ogrzewanie z grzejnikami.  Czy jednak z faktu, że jest to najpopularniejsza metoda, wynika, że jest też najlepsza? Niekoniecznie. Świadczy o tym choćby coraz większa liczba obiektów, w których zostaje zainstalowany system ogrzewania nadmuchowego i opinie osób z niego korzystających, które bardzo często są pozytywne.

korea-96631_640Celem ogrzewania nadmuchowego jest podgrzanie powietrza i dostarczenie go do pomieszczeń poprzez system kanałów nawiewnych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pominięcia w procesie podgrzewania czynników pośrednich: wody i grzejników w przypadku ogrzewania tradycyjnego lub podłogi przy ogrzewaniu podłogowym.

Pomieszczenia nagrzewają się szybko i równomiernie, dzięki bezpośredniemu nadmuchowi powietrza. Ponadto, permanentna cyrkulacja powietrza umożliwia kontrolę jego jakości.

System nadmuchowy składa się z następujących elementów:

– sekcja filtrów

  • tkaninowy
  • elektrostatyczny

– piec nadmuchowy

  • nagrzewnica kondensacyjna gazowa lub klimakonwektor elektryczny

– moduł klimatyzacji

– nawilżacz

– instalacja kanałowa

  • nawiewna
  • powrotna
  • czerpnia świeżego powietrza

Sercem całego systemu ogrzewania jest piec nadmuchowy, który stanowi główne źródło ciepła. Jest wyposażony w tradycyjny lub kondensacyjny system odprowadzania spalin i współpracuje z układem filtrów, nawilżaczem oraz klimatyzacją. Może być zasilany gazem ziemnym, płynnym lub prądem. Wewnętrzna instalacja nadmuchowa jest wykonana z prostokątnych kanałów. Kratki nadmuchowe, poprzez które powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczeń, mogą być umieszczone w podłodze, ścianie lub w suficie. Pozwalają na sterowanie strumieniem powietrza w pożądanym kierunku.

W systemie ogrzewania powietrznego źródłem ciepła jest piec nadmuchowy lub klimakonwektor. W momencie włączenia ogrzewania, powietrze zostaje zassane z pomieszczeń przez czerpnię, oczyszczone przez odpowiednie filtry i wówczas trafia do nagrzewnicy. Ogrzewanie może odbywać się przy wykorzystaniu różnych źródeł ciepła – mogą to być piece na olej zużyty, pellet czy gaz. Następnie jest podgrzane do temperatury 35-40 °C i rozprowadzone przez kratki nawiewne do wszystkich pomieszczeń. Zużyte powietrze zostaje usunięte (najczęściej za pośrednictwem przewodów wentylacji grawitacyjnej). Niekiedy jest zasysane do przewodu powrotnego i częściowo mieszane ze świeżym (recyrkulacja). Motorem napędowym obiegu powietrza jest wentylator. Regulacja obrotów wirnika daje możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Co ważne, jest to system całoroczny, dzięki czemu może spełniać funkcję wentylacji nawiewnej, klimatyzacji, nawilżacza i filtra powietrza.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.