Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Ogród zimowy – czy warto go mieć?

Posiadanie własnej oranżerii, gdzie można odpoczywać w towarzystwie roślin, to częste marzenie wielu Polaków. Spędzanie całego roku wśród kwitnących kwiatów lub egzotycznych owoców, uważane jest za przejaw luksusu i wysokiego poziomu życia. Czy warto inwestować w tego typu wnętrze?

DSC02941Budowa ogrodu zimowego to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania już na etapie projektu. Przed rozpoczęciem prac, należy dokładnie zaplanować wykonywaną inwestycję i zorientować się w kwestii aktualnych przepisów prawnych regulujących tą kwestię. Co do zasady dla ogrodu zimowego o powierzchni nieprzekraczającej 30 m² nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie tego faktu w odpowiednim urzędzie. Biorąc jednak pod uwagę różne podejście urzędów do realizacji ogrodu zimowego proponujemy zasięgnąć szczegółowych informacji w lokalnym urzędzie.

Pod uwagę trzeba wziąć także kwestie wykonania projektu i konstrukcji, dobrania najlepszego oszklenia, odpowiedniej ilości i rodzaju elementów otwieranych oraz zacienienia. Tego typu prace najlepiej zlecić specjalistycznej firmie. Doświadczeni fachowcy specjalizujący się w wykonawstwie ogrodów zimowych wykonają zabudowę zgodną z normami budowlanymi, w najwyższym standardzie, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Klientów.

Ważnym zagadnieniem przy projektowaniu ogrodu zimowego jest wybór strony świata, na którą ma wychodzić. Od tego zależy nie tylko sposób wyposażenia, odpowiedniej wentylacji, zastosowania osłon przeciwsłonecznych, ale i dobór roślin, jakie będziemy mogli w nim umieścić. Najlepszym nasłonecznieniem cieszą się ogrody zimowe od strony południowej. Dłuższa obecność słońca na niebie zapewnia odpowiednie ogrzanie oranżerii. Pozwala również posadzić egzotyczne kwiaty i rośliny. W tym wypadku jednak konieczne będzie zastosowanie szyb refleksyjnych odbijających promienie słoneczne lub systemu zacienień. Najmniej korzystne rozwiązanie do ogród zimowy od strony północnej, ze względu na małą ilość światła. Taki wariant będzie wymagał intensywniejszego ogrzewania i nasłonecznienia, jeśli mamy zamiar hodować w jego wnętrzu rośliny. Optymalnym rozstrzygnięciem tego sporu będzie wybudowanie oranżerii po stronie wschodniej, południowo-wschodniej lub zachodniej.

Podstawową kwestią w planowaniu ogrodu zimowego są fundamenty. Najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie ich razem z budynkiem mieszkalnym. Często jednak decyzję o budowie ogrodu zimowego podejmujemy już po wykonaniu budynku i nie stanowi to żadnego problemu, pod warunkiem, iż fundamenty zostaną wykonane w prawidłowy sposób.Gracja 4

Przy projektowaniu ogrodu zimowego, trzeba zwrócić uwagę na to, czy komponuje się on odpowiednio z budynkiem mieszkalnym. Oranżeria powinna być estetycznie dopasowana do domu, aby podnosić jego walory wizualne. Ważniejszą kwestią jest budowa konstrukcji ogrodu. Powinna ona być dopasowana pod kątem obciążenia śniegiem oraz wiatrem. Ściany ogrodu muszą być szczelne, w szczególności fragmenty łączące konstrukcje z budynkiem. Optymalnie dach ogrodu powinien mieć nachylenie ok. 10-45 stopni, aby umożliwić swobodne zsuwanie się śniegu oraz spływanie wody deszczowej. Nie zawsze jednak możliwe jest takie „książkowe rozwiązanie”, jednak każdą naszą realizację traktujemy indywidualnie i dobieramy najodpowiedniejsze parametry. Standardowym już rozwiązaniem jest zastosowanie jako wypełnienia dachu szkła bezpiecznego, które w przypadku stłuczenia nie rozpryskuje się na ostre kawałki, a tym samym nie stwarza zagrożenia dla osób przebywających we wnętrzu zabudowy.

Bardzo ważne jest także odpowiednie odprowadzenie wody z powierzchni dachu ogrodu zimowego. W tym celu stosujemy system orynnowania dopasowany do naszych ogrodów zimowych. Trzeba pamiętać również o odpowiednim uszczelnieniu styków konstrukcji ogrodu zimowego ze ścianami budynku co czynimy za pomocą obróbek blacharskich.

Istotnym problemem jest dobór odpowiedniego systemu wentylacji. Jest on niezbędny nie tylko ze względu na panujący w ogrodzie mikroklimat. Dobrze funkcjonująca wymiana powietrza, wpływa także na komfort osobisty osób przebywających w oranżerii. Nie może być w niej zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ilości oraz rodzaju elementów otwieranych, które pozwolą skutecznie wietrzyć ogród zimowy, szczególnie w miesiącach letnich, gdy panuje wysoka temperatura.

Ogród zimowy jest marzeniem wielu osób posiadających dom czy mieszkanie. Jego budowa nie jest prosta i warto w tej kwestii zwrócić się do fachowców w dziedzinie ogrodów zimowych, którzy mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Jednak efekt, jaki można uzyskać, wart jest wszelkich wysiłków. Wieczory spędzone wśród roślin czy całoroczne podziwianie kwitnących kwiatów w zaciszu własnego domu są najlepszym argumentem.

Pozdrawiamy, Gracja.cieszyn.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.