Opublikowano:: śr, Lut 17th, 2016

Odwieczna walka: panele podłogowe kontra podłoga drewniana

Zwolennicy paneli mawiają, że podłogi z drewna są zbyt wymagające. Miłośnicy drewna zarzucają panelom, że te tylko imitują prawdziwą podłogę. Spór wydaje się nierozstrzygalny, ale nie o to tu chodzi. Spróbujmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze za i przeciw obu rodzajów podłogi. Tak, aby ułatwić wybór tym, którzy urządzają mieszkanie, ale nie opowiadają się po żadnej ze stron.

dabPanele podłogowe weszły do naszych domów już dawno, jednak nie wyparły całkowicie podłóg z drewna. Te drugie przez lata były bowiem jedynym obowiązującym rozwiązaniem, jeśli na podłodze chcieliśmy mieć coś naturalnie wyglądającego. Drewno jest zatem synonimem solidności, niezniszczalności, tradycji. Panele podłogowe jednak także wyglądają jak naturalne deski. Zasadnicza różnica polega na tym, że panele są… sztuczne. Nie każdemu to odpowiada. Zagorzali zwolennicy drewna zawsze będą powtarzać, że panele to tylko imitacja, podróbka.

Czy warto jednak z góry przekreślać panele? Chyba nie, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej kurczących się zasobów drewna. Z jednej strony jest to wyrazem troski o środowisko naturalne i ekologię, z drugiej – o nasz prywatny portfel. Drewniane podłogi stają się coraz droższe, zatem to dobre rozwiązanie dla osób majętnych. Cóż więc złego w tym, że tak wiele z nas stawia na ekonomiczniejsze wyjście?

Panele podłogowe są tym bardziej w porządku, że wyglądem praktycznie nie odbiegają od prawdziwego drewna. Owszem, niegdyś panele wyglądały zupełnie inaczej, jednak dziś możemy wybierać spośród różnorodnych wzorów, kolorów, długości i szerokości desek z V-fugą, które z powodzeniem zastępują drewno. Panele są też optymalnym rozwiązaniem dla domów intensywnie eksploatowanych. Zapewniają spokojną głowę tym, którzy mają małe, rozbrykane dzieci i zwierzęta w domu. Panele są wodoodporne, ciche (dzięki podkładowi wyciszającemu) i wytrzymałe na zniszczenia. Słowem – idealne dla osób praktycznych.

To wszystko nie oznacza (na szczęście), że podłogi drewniane szybko się niszczą i nadają wyłącznie do reprezentacyjnych pomieszczeń. Jeśli dab2zabezpieczymy je odpowiednimi preparatami, nie będziemy musieli przeprowadzać w przyszłości częstych, czasochłonnych i kosztownych renowacji, które dezorganizują życie domowników. Wystarczy tradycyjny lakier i olej zastąpić olejowoskiem, który umożliwia wykonywanie prostych renowacji miejscowych. Mycie i pielęgnacja drewna też nie musi być trudna, jeśli tylko pamiętamy o kilku zasadach, np. o tym, by do tego celu nie używać czystej wody.

Naturalne drewno ulega procesom starzenia, ale nie każdy postrzega to jako wadę. Wiele osób docenia ten fakt i decyduje się na parkiet z pełną świadomością. Drewno potrafi też płatać figle i zmieniać kształt pod wpływem ciepła i wilgoci. Ten problem również można w znacznym stopniu obejść. Na etapie wyboru podłogi musimy po prostu zgłębić wiedzę o różnorodnych gatunkach drewna i do poszczególnych pomieszczeń wybrać takie, które będzie się w nim sprawdzało najlepiej. Do łazienki nada się tek i iroko, bo to gatunki odporne na wilgoć i odbarwianie pod wpływem wody. Dąb czy merbau będą odpowiednie na podłogę z ogrzewaniem podłogowym, bo w małym stopniu reagują na zmiany temperatur. Mając fachową wiedzę (jest ogólnodostępna) dobierzemy deski do każdego pomieszczenia domu.

Pozdrawiamy, Alloc.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.